Orbánovi o LGBT nejde, kritizovaný zákon je hlavně předvolební tah. O Maďarsku se u nás píše zkresleně, říká novinář Adámek

O Maďarsku se v posledních týdnech mluví hlavně v souvislosti se zákonem, který ve zkratce řečeno zakazuje „propagaci LGBT“. Podle novináře Olivera Adámka, který působí jako redaktor Reflexu a spoluautor projektu Co se děje v Maďarsku, je nicméně dost dobře možné, že premiéru Viktoru Orbánovi o LGBT tématiku vůbec nejde. Celý zákon je spíš jen chytrým předvolebním tahem, jehož cílem je rozhádat opozici. Jaká je reálně situace pro LGBT komunitu v Maďarsku a co pro Maďary znamená zavedení zákona do praxe? A proč v Česku umíme o Maďarsku referovat převážně jen zkresleně? Nejen na tyto otázky odpovídá Adámek v rozhovoru pro INFO.CZ

Maďarsko je v souvislosti s novou legislativou prezentováno jako jakýsi evropský rebel vzpírající se liberálnímu pojetí politiky a div ne konzervativní homofobní peklo. Nakolik to sedí k tomu, co se v Maďarsku skutečně děje?

Maďarsko je určitě konzervativnější než většina Evropy a ubírá se během vlády Viktora Orbána čím dál konzervativnějším směrem. Na druhou stranu je spousta oblastí, ve který žádné konzervativní změny nenastaly. Jako třeba otázka potratů, tam se legislativa nijak nezpřísňovala. Nyní se ten větší příklon ke konzervatismu projevuje hlavně identitářskými tématy, která hodně rezonují na Západě a Orbán si je jen přijme za svá a otočí na druhou stranu. Onen konzervatismus, jakkoliv můžeme Maďarsko za konzervativnější zemi označit, ale neplatí všude.

Co se přístupu k LGBT komunitě týče, jde o téma, které by Orbánovi a jeho straně Fidesz bylo nějakým způsobem vlastní a dlouhodobě by ho akcentovali, nebo je to právě příklad vámi zmíněného uchopení a znegování „západního“ tématu?

Je zajímavé, že Orbán se problematikou LGBT vlastně vůbec nikdy nezabýval. V posledních deseti letech, co vládnul, tak jediné, kde se to téma projevilo, bylo vložení pasáže do ústavy o tom, že matka je žena a otec muž. Pak se o něco ztížily adopce pro jednotlivce a tím v důsledku i pro homosexuály. Obojí byly dílčí a nepříliš výrazné kroky, u té ústavy jde vyloženě jen o symbolickou věc. Teď přišel první větší krok v tomto tématu a i maďarská opoziční média ho často připisují tomu, že je to v zásadě jediné téma, kde Fidesz má sjednocené voliče, zatímco opozice je na tomto tématu rozdělena.

Takže opozici v tomto tématu spojuje spíše postoj k Orbánovi než postoj k otázkám LGBT?

Dokonce část opozice hlasovala pro přijetí onoho kontroverzního zákona. Důležité je si říct, že opozice příští rok jde do voleb proti Orbánovi v jednom velkém bloku, v němž jsou jak levicoví liberálové a Zelení, tak strana Jobbik, která byla dříve spíše nacionalistickou až ultrapravicovou stranou. Teď se objevilo téma, které po dlouhé době opozici rozdělilo. To, že z Orbánovy strany jde možná o čistě předvolební krok, je vidět i na tom, že referendum o LGBT otázkách naplánoval až na začátek příštího roku, tedy dva měsíce před volbami.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Pokud Orbánovi nejde o LGBT, tak o co tedy?
  • Jak se nový zákon (ne)projevuje v praxi?
  • Zaznívá v Maďarsku volání po odchodu z EU?
  • A jak jsou na tom česká média s referováním o tom, co se v zemi děje?
sinfin.digital