Maďarský parlament Orbánovi zarazil plán měnit kvůli uprchlíkům ústavu

Info.cz

Zákonodárci odmítli úpravu, která je namířená proti kvótám pro přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie. Od dvoutřetinové většiny potřebné pro schválení změny parlament dělili jen dva poslanci.

Pětibodový návrh předsedy vlády obsahoval mimo jiné zákaz usazování cizinců v Maďarsku v rozporu se zákony, které upravují podmínky pro zisk práva na pobyt v zemi. Zakotvoval i zákaz usazování tzv. „zahraniční populace“.

Složité hledání podpory v parlamentu

Postoj nezaujala většina opozičních levicových poslanců a nacionalistů ze strany Jobbik. Někteří z nich si ale přinesli do parlamentu protestní transparenty.

Jobbik byl ochoten kontroverzní dodatek k ústavě podpořit, ale jen pod podmínkou, že Orbánova vláda odmítne všechny formy přistěhovalectví, tedy i nabízení maďarského občanství bohatým cizincům výměnou za nákup státních dluhopisů. Orbán na tento požadavek nechtěl přistoupit.

Orbán v parlamentu předložil návrh změn ústavy 10. října, jak slíbil v souvislosti s referendem. To se v zemi konalo na začátku října, kdy lidé rozhodovali o migračních kvótách. K urnám tehdy nepřišel dostatečný počet obyvatel a hlasování bylo neplatné. 

sinfin.digital