Make Europe Great Again. Evropští populisté kopírují Trumpa, prosazují ale něco jiného

Make America Great Again. Heslo, kterým Donald Trump během předvolební kampaně zaplavil Ameriku, rezonuje i v Evropě. Naposledy ho parafrázoval maďarský premiér Viktor Orbán. U mnohých krajně pravicových politiků vzbuzuje slogan spolu se jménem nového amerického prezidenta naděje na podobný úspěch v jejich zemích. Co ale funguje v USA, jinde mít efekt nemusí.

Během projevu o budoucnosti Evropy, který Viktor Orbán pronášel v evropském sídle Nadace Konrada Adenauera v Bruselu, řekl, že se politici musí změnit a musejí udělat Evropu znovu skvělou. Odkázal tak na vítězné heslo Donalda Trumpa.

Rozhovor, který může změnit svět. Trump bude poprvé jako prezident mluvit s Putinem

Není však jediným, kdo se zaštiťuje parafrází úspěšného sloganu. S vlastní variantou „Make the Netherlands Great Again“, týkající se Nizozemska, přišel i tamní populista Geert Wilders. Ten stejně jako další politici podobného ražení doufá, že mu Trumpův úspěch pomůže na domácí scéně.

Evropu letos čeká hned několik důležitých voleb. Hlasování se bude konat právě v Nizozemsku, Německu nebo ve Francii. A třeba ve štábu prezidentské kandidátky tamní krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové propuklo po vítězství Trumpa nadšení.

Jaký bude Trumpův vztah k Rusku? Napovědět může boj o hackera drženého v Česku

Socioložka Mabel Berezinová z Cornellovy univerzity však upozorňuje, že Trumpovu agendu nelze do Evropy snadno přenést. „Poskytuje rétorický rámec, ale nemyslím, že by on sám byl relevantní. Kdybych kandidovala, asi bych se snažila spíše ukázat, že když si mohl tak skvělý národ jako USA zvolit tuhle cestu, proč bychom nemohli my,“ komentuje a dodává, že Trump udělal totéž v případě brexitu, který podporoval a následně využil v kampani.

Program amerického prezidenta je s plány jeho evropských „následovníků“ opravdu v mnohém v rozporu. Le Penová nedávno čelila rozepři uvnitř vlastní strany kvůli otázce potratů. Zatímco její neteř by byla pro jejich omezení, sama Marine je v pohledu na ně liberálnější. Na rozdíl od Trumpa, jenž v prvním týdnu po inauguraci zakázal financování mezinárodních společností, které potraty vykonávají nebo o nich poskytují informace.

Před 4 roky si Češi zvolili Zemana. „Hulvát, který jde na ruku Rusku a Číně,“ hodnotí politologové

Wilders zase varuje před islamizací Evropy a odkazuje se přitom na ohrožení liberálních hodnot. Argumentuje, že by mohlo například dojít k omezení práv homosexuálů. Skupiny, které vystupují proti homosexuálním svazkům, přitom v USA slavily Trumpovo zvolení a sám kandidát v souvislosti s imigrací poukazoval spíše na bezpečností hrozbu nebo na ubírání pracovních míst pro Američany.

 

Trump však neinspiruje jen evropské politiky, kteří se na jeho heslech snaží nahnat body. Třeba nizozemská televize přišla v reakci na jeho inaugurační projev s videem, které paroduje styl prezidentova vyjadřování.

SDÍLET
sinfin.digital