Makety, nebo skutečné zbraně? Experti žasnou nad arzenálem, který předvedla KLDR

Severní Korea si nenechá ujít žádnou příležitost, aby dala najevo svou sílu a nejinak tomu bylo i při vojenské přehlídce při příležitosti sto pátých narozenin dědečka současného severokorejského vůdce Kim Čong-una. Experti očekávali, že se na největší státní svátek země bude chtít režim vytáhnout. Ale i oni byli překvapeni tím, co viděli, píše deník The Washington Post.


Začněme od konce. Na závěr armáda vezla dva tubusy se střelami. A nikdo nevěděl jaké střely se v nich schovávaly. Velikost by odpovídala balistickým střelám, které dokážou doletět  až do Spojených států. Nebo mohly být tubusy také prázdné. Podle odborníků se může jednat o rakety KN-O8. Druhé tubusy pak mohly vézt Topol-M, ruskou interkontinentální balistickou střelu.

Dále Sverní Korea ukázala rakety, které lze vypustit z ponorky a to N-11, které říkají v Severní Koreji Pukguksong-1.

Odtajněno. Takhle prý vypadá nouzový plán americké vlády pro jadernou válku

Jednu z těchto střel už vypálila země směrem k japonskému pobřeží loni v srpnu a doletěla až do vzdušného prostoru Japonska. Kim nazval pokus velkým úspěchem a oznámil, že země se zařadila mezi světové mocnosti disponující nejen jadernou zbraní, ale také nosičem, který ji dokáže někam úspěšně vystřelit.

Odborníky překvapilo, že na vojenské přehlídce tyto střely viděli a vypadaly opravdu autenticky. „Vypadá to jako opravdová raketa,“ napsal Jeffrey Lewis, odborník na Asii a zbraně. „Mohli by složitě vyrobit perfektní kopii, ale pokud to zvládnete, je úplně stejně jednoduché sestrojit opravdovou,“ dodal.

Severní Korea poprvé také ukázala KN-15, balistickou raketu středního doletu, která je poháněna pevným palivem.

Tuto raketu tento měsíc KLDR vyzkoušela a vystřelila ji z východního pobřeží. Raketa letěla zhruba 60 kilometrů, což není daleko, přesto analytici vývoj považují za děsivý. Pevná paliva jsou velmi důležitá, protože střelu mohou odpálit mnohem rychleji a s menším vybavením než střely na tekutá paliva, takže je pro satelity Spojených států, Jižní Koreje či Japonska těžší je zaznamenat, “ říká Lewisova kolegyně Ellisa Hanhamová.

Nejdůležitější hlasování za sto let. Turci rozhodují o budoucnosti země. Co všechno je ve hře?

Dále je možné, že jednou z dalších raket byly KN-08, které vezly nosice obvykle používané na střely Musudan. Na přehlídce bylo k vidění ještě několik dalších střel. Všechny mají poměrně slušnou vzdálenost doletu a některé dokonce směrový stabilizátor, díky němuž je možné střely i po odpálení ovládat.

Vše o senátních a komunálních volbách se dočtete zde>>>

Na přehlídce bylo rovněž k vidění mnoho transportérů, které dokáže vyrobit Severní Korea sama a nemusí je kupovat od Číny. Podle odborníků vojenská přehlídka rozhodně splnila svůj účel a ukázala světu, že program vojenských raket je docela vyvinutý a KLDR je neradno podceňovat. 

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital