Manželství homosexuálů je jen první krok, požadavky LGBT aktivistů porostou, říká aktivistka z Francie

V Česku stále probíhá parlamentní debata o povolení sňatků pro stejnopohlavní páry a její výsledek je zatím v nedohlednu. Francie oproti tomu manželství pro homosexuální dvojice legalizovala bezmála před šesti lety. Co tato doba přinesla za změny? V rozhovoru pro INFO.CZ francouzskou zkušenost popisuje Ludovine de La Rochère, šéfka hnutí (a nyní již strany) La Manif Pour Tous, které proti zavádění „manželství pro všechny“ organizovalo statisícové protesty.

Jaká byla před šesti lety ve Francii atmosféra přijímání zákona, který legalizoval stejnopohlavní sňatky?

Vyhrocená. Hnutí La Manif Pour Tous pořádalo protesty, kterých se zúčastnily stovky tisíc Francouzů. Odpor veřejnosti byl více než patrný, nicméně tehdejší silně levicoví poslanci Národního shromáždění zákon za podpory prezidenta Francoise Hollanda protlačili. Senát byl proti, ale ve Francii má dolní komora poslední slovo, takže zákon prošel. Už tehdy byla na straně zastánců stejnopohlavních sňatků velká média, která nešetřila ostrou kritikou nás, odpůrců.

Zvedla se po uzákonění stejnopohlavních sňatků další vlna odporu?

Ano, dohromady se dalo asi 20 tisíc starostů a lidí z vedení obcí, kteří nesouhlasili s povinností oddávat homosexuální páry, protože se to příčí jejich přesvědčení a svědomí. Případy těch, kteří se takto rozhodli, byly medializované. A na ony pokuty se konaly sbírky. Situace se nakonec vyřešila tak, že starosta může v případě nesouhlasu přenechat pravomoc oddávajícího někomu z dalších zastupitelů, kterému to nečiní problémy.

Kolik bylo za oněch bezmála šest let uzavřeno sňatků mezi osobami stejného pohlaví?

Nejsou to ani ona čtyři procenta. Ke konci roku 2017 bylo uzavřeno zhruba 40 tisíc sňatků, což je 3,5 % všech manželství. Jen o manželství ale od počátku nešlo, následně se začala prosazovat další agenda.

Žena porodila homosexuálnímu synovi vlastní vnouče. Incest, šílenství, nebo si máme zvykat?

sinfin.digital