Mayová pohořela i napotřetí, poslanci znovu odmítli dohodu s EU. Evropští lídři vyhlíží divoký brexit

HalfPageAd-1

ČTK, luš

29. 03. 2019 • 16:45

Britší poslanci i napotřetí odmítli brexitovou dohodu, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová. Dohodu dnes podpořilo 286 zákonodárců, proti se jich postavilo 344. Podle závěrů posledního summitu EU se musí Londýn do 12. dubna rozhodnout mezi brexitem bez dohody a delším odkladem brexitu, s nímž by se ale pojila účast v květnových volbách do Evropského parlamentu. Předseda Evropské rady Donald Tusk ihned po dnešním hlasování svolal na 10. dubna mimořádný summit EU. Podle evropských lídrů vzrostla pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody. 

Mobile-rectangle-3

„Obávám se, že jsme dosáhli hranic tohoto procesu v této sněmovně,“ prohlásila Mayová v reakci na odmítnutí dohody a upozornila, že Dolní sněmovna odmítla brexit bez dohody, zrušení brexitu, při středečním hlasování odmítla různé varianty odchodu z EU a nyní už napotřetí i brexitovou dohodu. Dodala, že vláda se bude dál snažit o spořádaný odchod z unie. Důsledky dnešního hlasování jsou podle předsedkyně vlády vážné.

Mayová řekla, že vzhledem k tomu, že si parlament nepřeje odchod bez dohody, je tak téměř jisté, že Británie se bude muset zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu. Ještě před hlasováním premiérka poslancům řekla, že dnes mají poslední šanci, jak brexit zaručit.

Dnes se hlasovalo na rozdíl od prvních dvou případů jen o samotné dohodě, nikoli o souběžně dojednané politické deklaraci o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií. Oddělením obou dokumentů vláda splnila podmínku předsedy sněmovny Johna Bercowa, který odmítl, aby zákonodárci dvakrát hlasovali o stejném návrhu.

Poprvé poslanci Dolní sněmovny hlasovali o brexitové dohodě v polovině ledna. Tehdy ji podpořilo 202 poslanců a odmítlo 432, a britská vláda tak utrpěla historicky největší porážku v parlamentu. Podruhé se hlasovalo 12. března, kdy dohodu podpořilo jen 242 zákonodárců a proti se jich postavilo 391. Dnes rozdíl v počtu hlasů pro a proti dohodě činil 58.

Podle původního plánu měla Británie opustit Evropskou unii dnes ve 23:00 (o půlnoci SELČ). Pokud by parlament dohodu přijal, odešel by Londýn z EU spořádaně 22. května, tento termín dnes ale padl. Evropská komise na výsledek hlasování reagovala stručným prohlášením, ve kterém za pravděpodobný scénář označila britský odchod z EU bez dohody k půlnoci 12. dubna.

Šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn třetí hlasování o dohodě označil za urážku demokracie. Po odmítnutí dohody se Mayové zeptal, zda už konečně akceptovala, že poslanci její návrh nepodpoří. Dohoda se podle Corbyna musí změnit a odejít musí i Mayová, aby umožnila konání předčasných voleb. Také místopředseda skupiny euroskeptických konzervativních poslanců ERG Steve Baker vyzval premiérku Mayovou, aby odstoupila.

Heidi Allenová, členka Nezávislé skupiny (IG), kterou tvoří odpadlíci od labouristů a konzervativců, vyzvala k uspořádání nového referenda. IG mezitím oficiálně požádala o registraci jako politická strana, jmenovat se bude Change UK - The Independent Group (Změna pro Spojené království - Nezávislá skupina).

Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), jejíchž deset poslanců podporuje menšinovou vládu, ale i napotřetí hlasovalo proti dohodě, vyzvala premiérku, aby využila situace a vyřešila problém s takzvanou irskou pojistkou, kvůli které je DUP proti dohodě. Opatření, jež má zabránit vzniku hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem, DUP považuje za ohrožení celistvosti Spojeného království.

Před sídlem parlamentu se shromáždily tisíce stoupenců brexitu. Demonstranti vyzvali politiky, aby respektovali výsledek referenda z roku 2016, ve kterém se Britové poměrně těsně rozhodli pro odchod z EU.

Krátce poté, co britská Dolní sněmovna už potřetí odmítla text dohody o spořádaném vystoupení Británie ze společenství, oznámil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk, že svolal mimořádný summit EU k brexitu na 10. duben. 

„Očekáváme, že Spojené království oznámí, jak si představuje další postup dostatečně dopředu, aby summit mohl věc posoudit,“ sdělil krátce po Tuskově oznámení o mimořádném summitu ČTK dobře informovaný představitel EU. 

Podle ředstavitelů unijních zemí pravděpodobnost brexitu bez dohody výrazně vzrostla. V prvních reakcích to uvedli vrcholní politici některých unijních zemí. Například nizozemský premiér Mark Rutte řekl, že riziko brexitu bez dohody je nyní naprosto reálné. Stále pravděpodobnější je tato varianta i podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, rakouského kancléře Sebastiana Kurze nebo šéfa německé diplomacie Heika Maase.

SDÍLET

Billboard-bottom-1