Merkelová je passé, kormidla EU se chopil Macron s Junckerem. A může to být jízda. Glosa Igora Záruby

Igor Záruba

04. 01. 2018 • 15:00

Časy, kdy tón v Evropské unii udával dvoutaktní motor Německo - Francie, jsou momentálně pasé. Může za to politická paralýza, do níž se dostala Spolková republika po zářijových volbách do Bundestagu, po krachu jednání o sestavení konzervativní vládní koalice a s ohledem na současné obtížně vyjednávání CDU/CSU se sociální demokracií. EU, tváří v tvář nové situaci, si nicméně našla náhradu: její směřování určuje nový tandem Francie - Evropská komise. Jmenovitě Emmanuel Macron a Jean-Claude Juncker, kteří jim šéfují. Jejich spojenectví, byť dočasné, může ovlivnit chod Společenství nejen v řádu měsíců, nýbrž také po celý rok 2018.

 V duchu švábského úsloví, že není lepší doba na opravu střechy, než když svítí slunce (Juncker si toto rčení oblíbil natolik, že ho opakuje při každé příležitosti, jak si všiml deník Handelsblatt), nazrál čas na evropské reformy. Tedy ne že by nebylo co opravovat či napravovat už dříve, jenže chyběl souběh mezi růstem ekonomiky a obdobím po důležitých volbách (Francie, Británie, Německo), které umožní přijetí důležitých rozhodnutí. Třebaže s aktuální absencí německé velmoci.

Předsevzetí jsou ambiciózní. S vyspravenou střechou bude unie, přesněji řečeno eurozóna, daleko lépe odolávat jak náporu z finančních trhů, tak tlakům způsobeným imigrační krizí. Myslí se rovněž na brexit, protože odchod Spojeného království zpod pevného krovu způsobí EU menší újmu než rozluka pod děravou konstrukcí.

Faktor Německo hraje roli. Bez Berlína se budou myšlenky Paříže a Bruselu uvádět do života obtížněji než s ním. Času však není nazbyt, protože do března chce měnová unie představit plán pro státy s eurem a rozvinout nad ním diskusi. Ta má skončit, včetně témat jako jsou dotažení schématu bankovní unie nebo pokračování záchranného fondu ESM, do června. Stejný termín platí pro završení debaty o rozdělování uprchlíků v unii.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Společné mají tyto body jedno: jde v nich o vzájemnou solidaritu, kterou má odzrcadlit návrh rozpočtu na léta po roce 2020. V něm se budou rozdělovat miliardy podle klíče „více hodným, méně zlobivým.”

A právě v tomto si jsou Macron a Juncker zajedno. EU dělí na ty, kdo jdou „s námi” a kdo „proti nám.” Z Berlína se je snaží umravňovat Angela Merkelová připomínkou, že peníze nejsou všechno. Její hlas je v tuto chvíli slabý. Tón je dán: bude to o penězích. Spadá sem i dořešení finančních závazků, které mají splatit odcházející Britové.

Slunce nad Evropou není tak beze stínů. Případné chmury se proto snaží zažehnat jasno v mysli. Konkrétně v hlavách Emmanuela Macrona a Jean-Claude Junckera.

SDÍLET