Merkelová vede složitá jednání se sesterskou CSU. Spory o migranty ohrožují vznik nové vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová, která stojí v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU), se snaží na jednání vyřešit sporné body s bavorskou sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU). Ožehavým tématem je pro ně hlavně otázka migrace. Shoda těchto stran je klíčová pro to, aby mohla začít vyjednávání o budoucí vládní koalici se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými.

Agentura Reuters dnes napsala, že cesta ke koaliční dohodě může trvat měsíce a že investoři mají obavy z toho, že vývoj v Německu, které je největší evropskou ekonomikou, uvázne na mrtvém bodě.

Střelec v Las Vegas chtěl zabít co nejvíc lidí. Po masakru našli v pokoji lístek s čísly

„Urychleně musíme vytvořit vládu, nejde tu jen o nás,“ řekl v sobotu na shromáždění mládežnické organizace CDU ministr vnitra Thomas de Maiziére. Podle něho je dohoda s CSU dnes možná.

CDU a CSU nejsilněji rozděluje otázka migrace. CSU kritizuje kancléřku Merkelovou za to, že v roce 2015 otevřela hranice pro téměř milion lidí prchajících před válkou a hladem na Blízkém východě, v Africe a Asii. Většina z nich do Německa přišla přes Bavorsko. Od té doby CSU požaduje, aby Německo přijímalo nejvýš 200 000 uprchlíků ročně. Merkelová však stanovení hranice odmítá, protože to podle ní porušuje německý základní zákon, který zaručuje právo na azyl každému, kdo čelí politickému pronásledování.

SDÍLET
sinfin.digital