Merkelová žádá společný azylový systém EU. Česku vzkázala, že chce solidární rozdělování uprchlíků

HalfPageAd-1

ČTK, sto

22. 02. 2018 • 11:25

Podle šéfky německé vlady Angely Merkelové EU potřebuje společný azylový systém, který odolá krizím a bude konečně solidární v rozdělování migrantů. Do června v tomto tématu očekává výrazný pokrok. Německá kancléřka by si také přála, aby Evropská unie sehrála větší roli ve snahách o zastavení války v Sýrii. Řekla to v projevu před Spolkovým sněmem. 

Mobile-rectangle-3

Stav přerozdělováni běženců je podle Merkelové nejméně uspokojivou součástí evropské uprchlické politiky. „O tom není pochyb. Ale také není pochyb o tom, že se vytrvalostí a trpělivostí podaří najít trvale solidární řešení,“ podotkla v asi dvacetiminutovém proslovu. Zdůraznila, že solidarita není jednosměrnou ulicí.

Merkelová, která se také vyslovila pro výrazné posílení unijní agentury Frontex, se tak ve své rétorice o něco přiblížila politikům sociální demokracie, kteří opakovaně spojují přerozdělování uprchlíků s dotacemi z evropských fondů. Země visegrádské skupiny, včetně Česka, které jsou proti přerozdělování běženců, spojování těchto oblastí odmítají.

Šéfka německé vlády se dnes vyslovila také pro to, aby EU v zahraniční politice vystupovala jednotněji. „Potřebujeme více než kdy dříve evropské odpovědi na naléhavé, velké otázky naší doby,“ řekla. Jednou z nich je konflikt v Sýrii. Tamní prezident Bašár Asad podle Merkelové nebojuje proti teroristům, ale útočí na své lidi. „Je to masakr, který je jako takový potřeba označit,“ řekla. Apelovala také na zodpovědnost zemí jako je Írán a Rusko.

SDÍLET

Billboard-bottom-1