Ministr vnitra Seehofer: Syřany, kteří v Německu spáchali trestný čin, deportovat nebudeme

HalfPageAd-1

ČTK, abe

23. 11. 2018 • 12:49

Německý ministr vnitra Horst Seehofer vyloučil, že by Německo začalo v dohledné době deportovat do vlasti Syřany, kteří se na německém území dopustili trestného činu. V rozhovoru s časopisem Der Spiegel zdůraznil, že za bezpečnou zatím nelze považovat žádnou část válkou zmítané Sýrie. "V současné době nelze vyhošťovat do žádného regionu v Sýrii, to platí i pro zločince," řekl Seehofer.

Mobile-rectangle-3

Před několika dny byla zveřejněna zpráva německého ministerstva zahraničí, podle které by Syřané v případě vyhoštění do vlasti mohli čelit represím a násilí. Dlouhodobá a spolehlivá ochrana nemůže být deportovaným zajištěna v žádném ze syrským regionů, stojí ve zprávě.

Rozhovor Seehofer poskytl před jednáním ministrů vnitra jednotlivých spolkových zemí, které mají deportace na starosti. Třídenní konference se uskuteční příští týden v Magdeburku a radit by se na ní měli ministři mimo jiné právě o prodloužení zákazu deportací do Sýrie, který vyprší na konci tohoto roku.

Některé spolkové země, jimž vládne konzervativní unie CDU/CSU, požadují, aby se ze zákazu deportací vyjmuli Syřané, kteří byli v Německu odsouzeni za trestný čin. Sociální demokracie, která s CDU/CSU tvoří spolkovou vládu, ale i opoziční strany, jakékoli výjimky ze zákazu vyhošťování odmítají.

Do Německa od počátku války v roce 2011 přišly statisíce Syřanů, většina z nich v roce 2015, kdy do země putovali po takzvané balkánské stezce přes Turecko, Řecko, balkánské země a Rakousko.

Německý statistický úřad dnes zveřejnil údaje o celkovém počtu lidí "hledajících ochranu" v Německu. Pod tímto pojmem se rozumí žadatelé o azyl, uprchlíci, kterým byl azyl v nějaké podobě přiznán, i ti migranti, kterým nárok na azyl přiznán nebyl, kteří se ale mohou po určitou dobu zdržovat na území Německa. Takových lidí bylo podle statistiků v Německu na konci loňského roku 1,7 milionu. Ve srovnání s koncem roku 2016 je to o pět procent více.

SDÍLET

Billboard-bottom-1