Mocenský boj v Rusku? Obvinění z korupce zlomilo vaz ministrovi hospodářství

Alexej Uljukajev podle ruského vyšetřovacího výboru přijal více než dva miliony dolarů za „pozitivní“ stanovisko ohledně nákupu polovičního podílu ropné společnosti Bašněfť těžařským gigantem Rosněfť. Prezident Putin ho zbavil funkce. Ministr sám vinu odmítá a mezitím sílí úvahy, že se jedná o výsledek mocenského boje mezi mezi konzervativci a liberály v ruském vedení.

Uljukajev podle agentury Reuters padl do léčky tajných služeb. Podle informací agentury RIA se o ministra detektivové zajímali asi rok a po několik měsíců odposlouchávali jeho telefon. V reakci na takto získané informace se na něj přichystali a zadrželi ho.

„Uljukajev byl zadržen přímo při přebírání úplatku.“

Na Uljukajeva upozornila vyšetřovatele společnost Rosněfť, které ministr kvůli dohodě s Bašněftí vyhrožoval. Výbor také uvedl, že ministra policisté zadrželi v noci okamžitě po výslechu. Uljukajev si již před soudem vyslechl formální obvinění a přišel o funkci

Firma Rosněfť uvedla, že obvinění ministra nepovažuje za ohrožení obchodní dohody, stejného názoru jsou i vyšetřovatelé.

Alexej Uljukajev

Post ministra hospodářství zastával od roku 2013 a ve vládě působil od roku 2000. Agentura Reuters připomněla, že zadržený byl známý jako liberál, který se vyslovoval proti rostoucím zásahům vlády do ruské ekonomiky.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl agentuře TASS, že nařčení Uljukajeva je vážným obviněním. „V každém případě pouze soud bude schopný cokoliv rozhodnout," dodal s tím, že někdy soudy mají zcela odlišný názor než vyšetřovatelé a opačně. Prezident byl podle Peskova o zatčení informován. Premiér Dmitrij Medveděv, který již s Putinem případ konzultoval, žádá důkladné vyšetřování, uvedly ruské agentury.

Od rozpadu Sovětského svazu je to vůbec poprvé, kdy takto vysoký člen federální vlády byl zadržen a obviněn.

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital