Moskva kryje muže, který se v Černé Hoře pokusil o státní převrat. Dostal azyl, aby ho nemuseli vydat

Ruské úřady udělily postavení uprchlíka občanu Černé Hory Ananu Nikičovi, který ve vlasti čelí podezření, že se podílel na údajném pokusu o státní převrat během loňských parlamentních voleb. Rusko proto odmítlo černohorským úřadům vydat uprchlíka, uvedla dnes ruská média s odvoláním na černohorské ministerstvo spravedlnosti.

Po Nikičovi, který po údajném pokusu o převrat uprchl z vlasti, bylo v únoru vyhlášeno mezinárodní pátrání. Na tomto základu byl počátkem dubna zadržen v Moskvě a černohorské úřady požádaly o uprchlíkovo vydání. Zamítavá odpověď od ruské generální prokuratury dorazila do Podgorice minulý měsíc.

Ruská propaganda reaguje na obvinění Manaforta. V příspěvcích útočí na hlavního vyšetřovatele

Nikić byl podle serveru Newsru.com tlumočníkem opozičního uskupení Demokratická fronta, jehož vůdci nyní čelí obvinění z pokusu o státní převrat. Podle vyšetřovatelů Nikić verboval Černohorce do služeb ruské rozvědky.

V Černé Hoře momentálně soudí 14 obžalovaných. Údajně chtěli spáchat atentát na černohorského premiéra Mila Djukanoviče. Klíčový svědek obžaloby, pocházející z řad vůdců údajného spiknutí, u soudu prohlásil, že pokus o převrat financovaly ruské zpravodajské služby s cílem zabránit zemi ve vstupu do Severoatlantické aliance. Mezi obviněnými, vesměs Srby, jsou i dva Rusové, kterým se však podařilo uprchnout, a to nejspíše do Ruska, které své občany do ciziny nevydává.

Z neznámého mladíka klíčovým mužem Trumpovy ruské kauzy. Prezidenta může potopit jeho bývalý poradce

Moskva jakoukoli účast na plánovaném pokusu o převrat popírá, černohorská proruská opozice pokládá soudní proces za vykonstruovaný. Navzdory nesouhlasu Ruska se Černá Hora letos v červnu stala 29. členem NATO.

SDÍLET
sinfin.digital