Na poslední chvíli. Obama z obavy o Trumpův zásah do životního prostředí mění pravidla těžby v oceánu

Info.cz

Odcházející americký prezident zakázal novou těžbu ropy a zemního plynu ve velké části amerických vod v Severním ledovém oceánu a  Atlantiku. Jejich pronájem tak do budoucna bude prakticky nemožný. Odborníci jeho krok vnímají jako jasnou snahu ochránit region před tím, než současný americký prezident odejde z úřadu a nahradí ho Donald Trump, který dopad globálního oteplování dlouhodobě zpochybňuje.

K podobnému rozhodnutí se ve spolupráci s Washingtonem zavázala i Kanada. Ta bude situaci vyhodnocovat každých pět let. Bílý dům ale trvá na tom, že americké omezení bude trvalé.

Obamova administrativa se opírá o zákon z roku 1953, který prezidentovi umožňuje zákaz pronájmu zásob mimo pevninu na neurčito. Bílý dům tak chce docílit „silné a udržitelné arktické ekonomiky a ekosystému.“ Jako další důvody uvádí kulturní potřeby regionu, ochranu tamní fauny a snahu zabránit ropným haváriím, které v oblasti hrozí. Zákaz se týký 46,5 milionu hektarů ve vodách kolem Aljašky a 1,5 milionu hektaru v Atlantském oceánu.

sinfin.digital