Na poslední chvíli. Obama z obavy o Trumpův zásah do životního prostředí mění pravidla těžby v oceánu

Odcházející americký prezident zakázal novou těžbu ropy a zemního plynu ve velké části amerických vod v Severním ledovém oceánu a  Atlantiku. Jejich pronájem tak do budoucna bude prakticky nemožný. Odborníci jeho krok vnímají jako jasnou snahu ochránit region před tím, než současný americký prezident odejde z úřadu a nahradí ho Donald Trump, který dopad globálního oteplování dlouhodobě zpochybňuje.

K podobnému rozhodnutí se ve spolupráci s Washingtonem zavázala i Kanada. Ta bude situaci vyhodnocovat každých pět let. Bílý dům ale trvá na tom, že americké omezení bude trvalé.

Obamova administrativa se opírá o zákon z roku 1953, který prezidentovi umožňuje zákaz pronájmu zásob mimo pevninu na neurčito. Bílý dům tak chce docílit „silné a udržitelné arktické ekonomiky a ekosystému.“ Jako další důvody uvádí kulturní potřeby regionu, ochranu tamní fauny a snahu zabránit ropným haváriím, které v oblasti hrozí. Zákaz se týký 46,5 milionu hektarů ve vodách kolem Aljašky a 1,5 milionu hektaru v Atlantském oceánu.

„Bál jsem se, že Svobodné budou spory trápit dlouhodobě,“ říká pro INFO.CZ Petr Mach

Může Trump limity zvrátit?

Trump během předvolební kampaně několikrát zopakoval, že on chce současných ropných zásob Ameriky hojně využívat, čelil tak kritice organizací na ochranu životního prostředí.

Jeho případný pokus o zvrácení limitů ale jednoduchý nebude, dost pravděpodobně by skončil u soudu a snadná bitva by to rozhodně nebyla. „Žádný prezident dosud nezrušil rozhodnutí svého předchůdce o nastavení limitu pro oceánskou těžbu,“ připomíná ekologická organizace Friends of Earth. Právě environmentální skupiny Obamův krok vítají nejvíc.

Série ekologických havárií

Bilance ropného průmyslu v severních vodách totiž z hlediska bezpečnosti příliš útěšná není. V roce 1989 se u Aljašky potopil tanker Exxon Valdez, vyteklo z něj na 11 milionů galonů (asi 41 milionů litrů) ropy, která zásadně poškodila tamní pobřeží. Další havárii pak v oblasti měla v roce 2014 společnost Shell.

Studené vody se navíc s podobným znečišťováním vyrovnávají mnohem složitěji, než ty teplejší. Bakteriím totiž trvá jejich zpracování mnohem déle. 

SDÍLET
sinfin.digital