Na Slovensku hrozí pád vlády. Předseda SNS vypověděl koaliční smlouvu a šokoval Fica

07. 08. 2017 • 15:39

Slovenská národní strana dnes překvapivě vypověděla koaliční smlouvu, píše o tom Denník N. Předseda SNS Andrej Danko o svém rozhodnutí partnery ze Smeru a Mosta-Híd infomoval dopisem. Podle serveru Sme to ale neznamená pád vlády: pokud by o něj SNS usilovala, musela by se pokusit prosadit nedůvěru kabinetu v parlamentu. Tisková agentura SITA uvedla, že SNS jednostranně koaliční smlouvu vypovědět nemůže, jelikož dohoda stanovuje, že zrušení smlouvy musí být písemné a musejí ho podepsat předsedové všech tří koaličních stran.

Premiér Roberto Fico (Směr-sociální demokracie) se zatím k situaci nevyjádřil, podle jeho mluvčí strana své stanovisko teprve připravuje. Předsednictvo další koaliční strany Most-Híd zasedne v podvečer.

Koaliční lídři Fico, Danko a Béla Bugár se naposledy setkali ve čtvrtek, kdy podle slovenských médií působili jednotně. Problémy jsou v poslední době ale kolem ministerstva školství, které spadá právě pod SNS a je kritizované za způsob přerozdělování unijních dotací. 

Koaliční partneři jsou podle informací Denníku N překvapeni. „Jsme v šoku, v první chvíli jsme mysleli, že jde o vtip," řekl listu politik ze Smeru. Danko je o svém záměru dopředu neinformoval.

Místopředseda SNS Jaroslav Peška teď navíc nevylučuje ani možný pád vlády. 

Opoziční politik Boris Kollár se domnívá, že by dnešní události mohly být jenom pokusem vyvolat nátlak na Fica. „Možná, že (Danko) Ficovi pouze pohrozil vypovězením koaliční smlouvy, a já si osobně myslím, že tak by to mohlo být, jelikož něco takového může udělat jenom blázen," řekl Kollár podle serveru Pravda. Na své faceboooku Kollár uvedl, že Danko chce zakrýt skandál kolem eurofondů „ještě větším rachotem".

Opoziční formace Svoboda a Solidarita (SaS) už oznámila, že pokud bude výsledkem současných událostí rozpad vlády, pak je SaS připravena na předčasné volby.

Podle slovenského politologa Jána Baránka nejde Dankovi o vyvolání předčasných voleb, ale chce přehodnotit koaliční smlouvu, podepsanou 1. září 2016, a změnit pravidla. „To se mu může a nemusí podařit. Je to riskantní hra," řekl Baránek serveru teraz.sk. Ficův Směr-sociální demokracie podle něj klidně „půjde do předčasných voleb", nebo bude vládnout jen s tichou podporou SNS bez toho, aby tato strana byla v koalici.

Baránek zmínil čtyři možné scénáře, které mohou nastat. Mohla by být podepsána nová koaliční dohoda, do které budou začleněny body požadované SNS. Dále je možná vláda s tichou podporu SNS; pokus o sestavení nové vlády v případě, že by koalice opravdu zanikla, a konečně předčasné volby. Koaliční strany nyní mají ve 150členném parlamentu osm desítek mandátů, z toho SNS 15.