Na stopě vrahovi? Úřady podezřelého radikála znaly, teď nabízejí sto tisíc eur za informace

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere potvrdil, že policie má novou horkou stopu. Podezřelý Anis A. měl být ze země vyhoštěn a delší dobu si jej všímala policie i Spolkový úřad pro boj proti terorismu. Byl prokazatelně napojený na radikální islamisty.

Nový muž v případu berlínské tragédie není německým úřadům neznámý. Řada lidí na sociálních sítích si tak klade otázku, jak je možné, že policii proklouzl. Ministr vnitra Thomas de Maiziere nicméně zdůraznil, že Tunisan Anis A. je podezřelým, nikoliv nutně viníkem. Pátrání se mezitím rozšířilo na celou Evropu. 

Tunisana v minulosti policie zařadila na seznam lidí, kteří představují potenciální riziko pro Německo. Na tomto seznamu se nachází k 21. prosinci 549 lidí především s napojením na islámské radikály, patří tam ovšem i pravicoví a levicoví extrémisté. 

Jedním z důvodů, proč se Anis A. ocitl v centru pozornosti, byly časté změny identity. Používal hned několikero dokladů a je otázkou, zda je jeho současná identita skutečně pravá. Podle informací německého tisku vystupoval v minulosti pod dvěma různými jmény rovněž jako občan Egypta nebo Libanonu.

Na trh v Berlíně vjel kamion smrti, Merkelová ve stejné době byla na předávání medailí za integraci

Německé bezpečnostní složky se případem tuniského občana zabývaly opakovaně, v srpnu dokonce padlo rozhodnutí o jeho zadržení a následné deportaci. Tunisku úřady předaly podklady pro repatriaci, severoafrický stát ji ovšem odmítl se zdůvodněním, že mu je tento muž neznámý.

Anis A. se nakonec dostal z vazby, protože nebylo kam ho vyhostit. V listopadu se jím ještě zabýval Spolkový úřad pro boj proti terorismu, od prosince není místo jeho pobytu známé.

Ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Ralf Jäger potvrdil, že proti podezřelému vznesla tamní policie obvinění za přípravu závažného trestného činu ohrožujícího bezpečnost státu. Policejní složky rovněž prohledávají okolí místa, kde byl zaparkovaný kamion před útokem.

Plánované razie na několika místech Spolkové republiky zbrzdila formální chyba. V rozkazu, který je navrhoval a čekal na schválení, se totiž vyskytly pravopisné chyby a překlepy a nadřazený orgán jej tak podle informací deníku Die Welt vrátil zpět k přepsání s odůvodněním, že je rozkaz neplatný.

SDÍLET
sinfin.digital