Na stopě vrahovi? Úřady podezřelého radikála znaly, teď nabízejí sto tisíc eur za informace

Michaela Kratochvílová

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere potvrdil, že policie má novou horkou stopu. Podezřelý Anis A. měl být ze země vyhoštěn a delší dobu si jej všímala policie i Spolkový úřad pro boj proti terorismu. Byl prokazatelně napojený na radikální islamisty.

Nový muž v případu berlínské tragédie není německým úřadům neznámý. Řada lidí na sociálních sítích si tak klade otázku, jak je možné, že policii proklouzl. Ministr vnitra Thomas de Maiziere nicméně zdůraznil, že Tunisan Anis A. je podezřelým, nikoliv nutně viníkem. Pátrání se mezitím rozšířilo na celou Evropu. 

Tunisana v minulosti policie zařadila na seznam lidí, kteří představují potenciální riziko pro Německo. Na tomto seznamu se nachází k 21. prosinci 549 lidí především s napojením na islámské radikály, patří tam ovšem i pravicoví a levicoví extrémisté. 

Jedním z důvodů, proč se Anis A. ocitl v centru pozornosti, byly časté změny identity. Používal hned několikero dokladů a je otázkou, zda je jeho současná identita skutečně pravá. Podle informací německého tisku vystupoval v minulosti pod dvěma různými jmény rovněž jako občan Egypta nebo Libanonu.

sinfin.digital