Násilí v Aleppu pokračuje, Putin navrhuje humanitární pauzu a složení zbraní

Násilí v Aleppu pokračuje, od pátku zemřely desítky lidí včetně civilistů. Vladimir Putin vyzval k humanitární pauze, v minulosti ale podobné dohody příliš neuspěly. Syrský prezident Bašar Asad také v rozhovoru se západními novináři potvrdil, že v úřadu plánuje setrvat. 

Syrští rebelové pokračují v útocích v západním Aleppu. Chtějí se tak dostat do východní části města, kterou obkličují prorežimní jednotky. Násilí si od pátku vyžádalo více než 40 civilních obětí, informoval server BBC. Minometné náboje dopadaly hned na několik rezidenčních čtvrtí.

Mělo by se připomenout těm, kteří tvrdí, že toto by mělo odlehčit obležení východního Aleppa, že nic nemůže ospravedlnit použití nepřiměřených zbraní a zbraní s nerozlišujícím účinkem, včetně těžkých zbraní na civilní oblasti, a mohlo by to být považováno za válečné zločiny.

Bojovníci teroristické organizace Džabhat Fatah aš-Šám, která byla dříve napojena na Al Kaídu, se zaměřili hlavně na sebevražedné mise. Bomby nastražili do aut v jihozápadní části města. Podle CNN tak zabili minimálně 15 lidí, více než sto jich zranili.

Ruský prezident Vladimír Putin v reakci na poslední vlnu násilí ze strany rebelů vyhlásil na pátek desetihodinovou humanitární přestávku. Ozbrojené skupiny podle náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova vyzval, aby po tu dobu zastavily boje.

Několik předchozích pokusů o podobné příměří ale v minulosti skončilo fiaskem. Bojující strany se vzájemně obviňovaly z jeho porušování. Klid zbraní částečně zafungoval až v polovině října. Platit měl osm hodin,  boje nakonec utichly na několik dnů. Přerušily je až ruské nálety na východní Aleppo, při kterém Moskva podle Spojených států zasáhla humanitární konvoj. 

Asad kritiku odmítá

Syrský prezident Bašár Asad si do svého paláce v pondělí pozval několik západních novinářů a politických analytiků. Podle New York Times s nimi mluvil hlavně o budoucnousti země. Každý Syřan má podle Asada „právo být plnohodnotným občanem v každém slova smyslu“. Prezident taky zemi slíbil novou éru otevřenosti a dialogu. Po válce, kterou věří, že vyhraje, chce pak syrskou společnost modernizovat.  

Útoky na civilisty ze strany rebelů jsou ale jen jednou stranou mince. Bojové letouny Sýrie s pomocí Ruska nevybíravě bombardují rezidenční oblasti ve čtvrtích, které naopak obsadili rebelové. Z oblasti přicházejí zprávy o věznění a mučení odpůrců režimu včetně blogerů, mírových protestujících a dalších civilistů. Vládní síly také některá obležená území odřízla od zásob jídla.

Zodpovědnost za utrpení Syřanů Asad odmítá. Zopakoval taky, že chce u moci zůstat do konce  svého třetího volebního období. Od září bylo v Aleppu zabito nebo zraněno nejméně 2 700 lidí.

SDÍLET
sinfin.digital