Ne vše se povedlo. Řecký premiér mění ministry a chvátá na reformy

Lucie Bednárová

Změny na postech ministrů v kabinetu řeckého premiéra Alexise Tsiprase mají přesvědčit mezinárodní věřitele, že Řecko plní své závazky a může čerpat finanční pomoc. Atény dále doufají, že nastavený kurz pomůže nastartovat jednání o zmírnění řeckého dluhu. 

„Máme šanci na nový začátek a impuls, který potřebujeme, abychom zvládli uběhnout poslední důležité metry celého maratonu,“ uvedl o víkendu podle agentury AFP řecký premiér Alexis Tsipras poté, co provedl zásadní personální změny ve svém kabinetu.

„Musíme napravit, co se nepovedlo, změnit některé naše postoje a udělat vše pro to, abychom vyvedli naši zemi z dlouhotrvající ekonomické krize. Změny ve vládě by k tomu měly přispět,“ dodal.

Premér má podle komentátorů pro obměnu vlády jasný motiv. Chce vyslat signál mezinárodním věřitelům z eurozóny, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, že Řecko plánuje dostát závazkům a pokračovat v reformách, které jsou podmínkou pro postupné uvolňování peněz z již třetího záchranného balíčku. Na tom se jednotlivé strany dohodly v létě a pro Atény je v něm připravených celkem 86 miliard eur (přibližně 2,3 bilionu korun). 

„Musíme napravit, co se nepovedlo, změnit některé naše postoje a udělat vše pro to, abychom vyvedli naši zemi z dlouhotrvající ekonomické krize."

sinfin.digital