„Nebudeme mlčky přihlížet“. USA důrazně varovaly Írán kvůli testu balistické střely

Trumpův poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn kritizoval Teherán za poslední test balistické střely. Bílý dům tento krok považuje za porušení nastavených pravidel a Írán oficiálně varoval. Podle Flynna zkouška ohrožuje životy Američanů.

Donald Trump aktivity Íránu a vyjednávání s ním opakovaně kritizuje, jeho administrativa ale vůči islámské zemi podnikla oficiální krok vůbec poprvé.

Zeman žaluje lex Babiš. Auditem by prý měli projít i další politici

Trumpův poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn uvedl, že USA nedávný test balistické rakety odsuzují. Jedná se podle něj o porušení podmínek, které Íránu zapovídají zkoušky jakýchkoli střel schopných nést jaderné hlavice. „Jejich kroky byly provokativní a bylo to porušení dohod,“ dodal mluvčí Bílého domu Sean Spicer s tím, že Washington chce protistranu ujistit, že nebude jen mlčky přihlížet.

Flynn rovněž kritizoval Obamovu administrativu za příliš vřelý postoj vůči Teheránu. Uvedl, že její kroky Írán především povzbudily.

Exkluzivně: Hackeři útočili na MZV nejméně rok, získali na 7000 dokumentů, 48 přímo od Zaorálka

Za působení prezidenta Baracka Obamy uzavřely světové mocnosti s Íránem průlomovou a složitě vyjednávanou dohodu, na základě které omezil svůj jaderný program a zavázal se zastavit testy přesně vymezeného arzenálu. Výměnou za to se země dočkala uvolnění mezinárodních sankcí, které tvrdě dopadaly na její ekonomiku.

Zpackaný úder v Jemenu, při kterém umírali civilisté. Jak se hroutil první Trumpův útok na teroristy?

Podle amerických zdrojů Íránci v neděli testovali balistickou raketu středního doletu, která letěla asi 1000 kilometrů a pak explodovala. USA si kvůli zkoušce vyžádaly mimořádné jednání Rady bezpečnosti OSN. Írán test potvrdil až dnes a odmítá, že by jím porušil mezinárodní dohody. „Nedávný test byl v souladu s našimi plány a my nedovolíme cizincům, aby se vměšovali do našich obranných aktivit,“ uvedl ministr obrany Hosejn Dehkán.

Vztahy mezi oběma zeměmi vyhrotil i nedávný exekutivní příkaz, kterým Donald Trump dočasně zamezil občanům sedmi zemí včetně Íránu v cestách do USA. Teherán v reakci na to zastavil do budoucna vydávání víz pro americké občany a hodlá ustoupit od používání dolaru v oficiálních dokumentech a ve zprávách o ekonomických ukazatelích země.

 

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital