Nejen Švédsko a Finsko, válka na Ukrajině boří tabu i ve Švýcarsku. Mluví se o flexibilní neutralitě i sbližování s NATO

Válka na Ukrajině přiměla neutrální státy k urychlenému přehodnocování bezpečnostní politiky. Zatímco Finsko a Švédsko už oficiálně požádaly o přijetí do Severoatlantické aliance, Švýcarsko tuto možnost zvažuje. S největší pravděpodobností se nevydá cestou plného členství v NATO, ale sbližování ve formě společných cvičení a dalších aktivit.

„Flirtování ano, svatba ne,“ tak před časem popsal v rozhovoru pohled alpské země na NATO v reakci na válku na Ukrajině šéf Švýcarské společnosti důstojníků (SOG) Stefan Holenstein. Poznamenal přitom, že žádné úvahy by neměly být tabu a naznačil například možnost integrace švýcarské protivzdušné obrany do té alianční. A podobné hlasy zaznívají ve Švýcarsku, jež má neutralitu zakotvenu v ústavě, stále hlasitěji.

„Neutralita není dogma, ale flexibilní nástroj naší zahraniční a bezpečnostní politiky. Proto je zde prostor k manévrování,“ uvedl počátkem května i prezident Ignazio Cassis. Švýcarské ministerstvo obrany tak připravuje zprávu o bezpečnostních možnostech země, které kromě společných cvičení zahrnují kupříkladu pravidelné setkávání vysokých důstojníků švýcarské armády s kolegy z NATO.

sinfin.digital