Nejhledanější britská džihádistka je mrtvá. Aktivně verbovala ženy do boje, učila je vyrábět bomby

Nejhledanější britská bojovnice takzvaného Islámského státu (IS) Sally Jonesová byla v červnu zabita patrně i se svým dvanáctiletým synem při americkém náletu na syrsko-irácké hranici. Napsal to dnes bulvární deník The Sun. Podle něj to agenti americké zpravodajské služby CIA sdělili svým britským kolegům. Mluvčí Pentagonu nicméně uvedl, že tuto informaci zatím nemůže potvrdit, ale že jeho úřad se jí bude zabývat.

Jonesové, která vedla aktivní propagandu na sociálních sítích, přezdíval britský tisk Bílá vdova. Podle The Sun byla naposledy spatřena, když prchala ze syrské Rakky do Majádínu na východě země, který je jednou z posledních bašt IS v oblasti táhnoucí se podél Eufratu jižně od města Dajr az-Zaur.

Děti, které nikdo nechce. Svět tápe, co dělat s potomky zahraničních bojovníků IS, jsou jich tisíce

Někdejší punková zpěvačka a kytaristka se narodila v jihovýchodním Londýně. Žila v hrabství Kent na jihovýchodě Anglie. Když konvertovala k islámu, odjela v roce 2013 do Sýrie za svým manželem, Britem Junaidem Hussainem. Ten byl zabit při útoku amerického bezpilotního letounu už předloni.

Hussain a Jonesová se snažili rekrutovat radikály ve Spojeném království a přimět je k páchání teroristických útoků. Jonesová byla vedena na sankčním seznamu OSN, měla zákaz cestovat a byl jí zmrazen majetek, uvedl deník The Guardian.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Jonesová se přes své účty na sociálních sítích pokoušela verbovat ženy, aby odešly bojovat po boku IS, a radila jim, jak se dostat do Sýrie. Snažila se i povzbuzovat jedince k páchání atentátů v Británii. Sdělovala jim například, jak podomácku sestrojit bombu. Sdílela fotografie, na nichž pózuje se zbraněmi.

SDÍLET
sinfin.digital