Nejtroufalejší raketový test KLDR za posledních osm let. Japonce vyhnal do podzemních krytů

Největší provokace za posledních osm let. Režim severokorejského vůdce Kim Čong-una v noci na úterý otestoval další balistickou raketu. Ta přeletěla severní japonský ostrov Hokkaidó, rozlomila se na několik částí, a nakonec spadla do Tichého oceánu. Vystrašené Japonce místní televize a rozhlas NHK vyzývaly, aby se schovali do podzemních krytů a staticky pevných budov, premiér Šinzó Abé incident tvrdě odsoudil. Není to poprvé, co KLDR vyslala raketu po této trajektorii, obyčejně si ale něco takového nedovolí. Obzvláště v době mimořádně napjatých vztahů.

Raketa, kterou v pondělí krátce před půlnocí odpálila Severní Korea z místa nedaleko Pchjongjangu, přeletěla Japonsko a dopadla do Tichého oceánu zhruba 1180 kilometrů východně od ostrova Hokkaidó. Komentátoři se shodují, že jde o největší provokaci ze strany Severní Koreje za posledních osm let, naposledy proletěl nad Japonskem projektil vypálený KLDR v roce 2009.

Paranoidního Kim Čong-una sžírá strach z atentátu. Na pomoc si přizval i agenty KGB

„Pokud je Severní Korea natolik odvážná, aby testovala své balistické střely nad silně obydlenými oblastmi i přesto, že se raketa nakonec rozpadne, je třeba se ptát, co by se stalo, pokud by se střela rozpadla dříve a způsobila oběti,“ komentoval severokorejský test Michael Auslin, analytik Hooverova Institutu. „Nehoda či chyba se mohou vyskytnout, což by v tomto případě mohlo eskalovat v krizi,“ dodal Auslin pro server Atlantic. 

Televize NHK po odpálení rakety přerušila vysílání a opakovaně vyzývala obyvatele regionu Tóhoku na severovýchodě Japonska, aby se z preventivních důvodů odebrali do podzemních krytů či setrvali v pevných budovách. Raketa nicméně skončila v oceánu a podle japonských představitelů nejsou hlášeny žádné škody.

Černý trh, či špionáž. KLDR vyslala na Ukrajinu zvědy, měli přinést raketovou technologii

Japonská armáda se podle Reuters raketu nepokoušela sestřelit. Jižní Korea uvedla, že raketa urazila zhruba 2700 kilometrů a dosáhla maximální výšky kolem 550 kilometrů. Podle japonské televize NHK se raketa před dopadem rozlomila na tři části.

Auslin uvedl, že potenciální sestřelení rakety vůbec není jednoduchou záležitostí. „Riziko je velmi vysoké a na rozhodnutí o vypuštění protirakety je naopak velmi málo času,“ řekl analytik.

Japonský premiér Šinzó Abe označil odpálení rakety za „bezprecedentní, vážnou a významnou hrozbu“. „Učiníme maximum k ochraně lidských životů,“ prohlásil. Abe rovněž telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým se prý shodl na potřebě zvýšit tlak na Severní Koreu. Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea podle diplomatů v reakci na odpálení rakety požádaly o zasedání Rady bezpečnosti OSN, které by se mělo uskutečnit ještě dnes.

Analytici spekulují, že KLDR mohla testovat novou raketu středního doletu. Pchjongjang nedávno pohrozil vypálením takovéto rakety na americký tichomořský ostrov Guam.

Na odpálení severokorejské rakety reagovaly rovněž finanční trhy. Investoři nakupovali aktiva považovaná za bezpečné útočiště v období nejistoty, například zlato či švýcarské franky. Hlavní index japonské akciové burzy se propadl o téměř procento a dostal se na nejnižší úroveň za téměř čtyři měsíce.

KLDR v posledních měsících provádí raketové testy, které Japonsko, Jižní Korea a také USA odsuzují. Ke kritice se přidala také Čína s Ruskem, které jsou tradičními spojenci Pchjongjangu.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital