Největší přesun amerických zbraní do Evropy od konce studené války. Tanky a vojáci míří na hranici s Ruskem

V Německu začal přesun amerických vojáků a tanků do Polska, kde budou působit na hranici s Ruskem. Podle německých médií jde o největší přesun vojenské techniky Spojených států do Evropy od konce studené války se Sovětským svazem. 


Celkem by v rámci operace Atlantic Resolve mělo do Evropy doputovat více než 4 000 amerických vojáků a 2 000 tanků a dalších bojových vozidel. Do německého přístavu Bremerhaven už doplula první loď s americkými zbraněmi. Další dvě ji budou následovat. 

Do Polska se americký kontingent přesune částečně po železnici, částečně po silnici skrze spolkovou zemi Braniborsko. Její sociálně-demokratický premiér Dietmar Woidke nasazení americké techniky v Polsku dohodnuté na loňském varšavském summitu NATO kritizoval. 

Trump bojuje s tajnými službami

„Jsem toho názoru, že bychom přese všechny těžkosti měli usilovat o dialog s Ruskem,“ řekl podle deníku Die Welt. „Nepomáhá nám, když na obou stranách hranice budou tanky,“ dodal. 

NATO se na vyslání posil na východ dohodlo, aby zmírnilo obavy východních členů aliance ze stále asertivnějšího Ruska. Moskva má na hranicích velkou vojenskou převahu (až 330 000 vojáků) a pořádá zde množství cvičení. 

Turecko se odvrací od Západu

Američtí vojáci se budou účastnit cvičení na různých místech ve východní Evropě. Zvláště v Polsku, kde bude sídlit jejich velení. Dále se ale objeví v Pobaltí, Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku. 

Původně se do Evropy měli přesunout až na přelomu ledna a února. Končící šéf Bílého domu Barack Obama ale akci urychlil, aby ji jeho nástupce Donald Trump, který je k Rusku vstřícný, nezastavil. 

Vztahy mezi Západem a Ruskem se výrazně zhoršily po anexi Krymu v roce 2014. Trump opakovaně signalizoval, že chce vztahy mezi Moskvou a Washingtonem zlepšit. 


SDÍLET
sinfin.digital