Nemá cenu vyvracet každou jednotlivou dezinformaci, tvrdí ukrajinský expert na falešné zprávy

Marek Hudema

Rusko má centrálně řízenou organizaci produkce a využívání falešných zpráv, řekl INFO.CZ odborník na ruskou propagandu Maksim Kijak z organizace Global Ukraine. Moskva vede podle něj informační válku. Proti tomu se dá bojovat humorem, vzděláváním lidí, ale vyvracet každou jednotlivou ruskou dezinformaci jen vyčerpává síly a odvádí pozornost od důležitých věcí, vysvětluje.

Jaká je ruská strategie pro využívání desinformací a informační války? Změnilo se něco po tom, co v roce 2016 Rusko přijalo novou doktrínu centralizované informační bezpečnosti?

Není to tak velká změna oproti předchozímu stavu, ale je tu velký důraz na informace jako takové v průběhu vojenského konfliktu a právě na vertikální centralizaci. Je to něco, co vidíme v Evropě i na Ukrajině. Rusko přitom používá různé jasné narativy, tedy příběhy a své vysvětlení situace, vůči každé zemi. Něco jiného se používá vůči postkomunistickým zemím východní Evropy, něco jiného proti Pobaltí a něco jiného proti západní Evropě.

Jak to funguje? Řídí to někdo z tajných služeb nebo přímo z Kremlu?

Nevíme přesně, kde je tou hlavní osobou. Ale víme, že je to centralizované, vyplývá to z dostupných údajů, které jsem analyzoval. V Rusku to není žádnou novinkou. Používá se strategie i narativy, které používaly bývalé sovětské tajné služby a používaly se dokonce za sovětského Ruska ještě před vznikem Sovětského svazu, v letech 1919 – 1920 (Pozn.red.: v té době požívalo Rusko propagandu včetně falešných zpráv například proti Polsku, s nímž válčilo). Odlišné je to, že se využívá nové technologie, internet, sociální sítě.

Američané řeší, jak zabránit Rusku v ovlivňování voleb. Evropa až na výjimky nedělá nic

sinfin.digital