Německé váhání. Západ bude dál vojensky podporovat Ukrajinu, ale dostatek těžkých tanků zatím nedodá

Ministři obrany a další vysocí činitelé pěti desítek zemí se na páteční schůzi „kontaktní skupiny“ pro Ukrajinu dohodli, že podstatně navýší své dodávky zbraní, munice a vojenského materiálu pro Ukrajinu. Toto úsilí však nezahrne rozhodný počet těžkých bojových tanků, o které Ukrajinci v posledních týdnech naléhavě žádají. Němci zatím nehodlají poskytnout tanky Leopard 2, řekl novinářům na americké základně Ramstein, kde se schůze konala, novopečený ministr obrany Boris Pistorius. Zatím jen začne prověřovat, kolik jich skutečně má k dispozici, aby o pozdějším případném předání Ukrajincům mohlo být rychle rozhodnuto.

Toto stanovisko vyvolalo trpké zklamání, protože se všeobecně předpokládalo, že Američané Němce v Ramsteinu přesvědčí, aby na Leopardy 2 pro Ukrajinu kývli. Předsedající americký ministr obrany Lloyd Austin kladl důraz na urychlení pomoci, ale Berlín přímo nekritizoval. „Jsme v klíčovém okamžiku. Rusko přeskupuje síly, nabírá nové a snaží se je dovybavit. Teď nesmíme zpomalit.“ Podobně mluvil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg: „Jako všechny války i tato zřejmě skončí u jednacího stolu. Ale to, jak dopadne jednání, přímo souvisí s tím, co se stane na bojišti. Proto musíme zbraně Ukrajině dodat okamžitě.“

Vojenští experti NATO předpokládají, že Rusové přejdou na jaře do útoku po celé délce fronty na východní a jižní Ukrajině. Ukrajinské síly musí mít kapacitu útok odrazit a přejít do protiútoku, při kterém by měly být schopny vytlačit Rusy z ukrajinského území, které momentálně okupují. Pro takovou ofenzivu budou nutně potřebovat vedle dělostřelectva a lehčích obrněných vozidel také těžké tanky se značnou palebnou silou, a to v dostatečném počtu – mluví se o tom, že pokud mají sehrát rozhodující roli, měl by jít do stovek.

sinfin.digital