Nepotřebujeme s Trumpem vyjednat handl, ale kompromis. Rusko a Německo reagují na emotivní inaugurační řeč

Po sebevědomém projevu prezidenta Donalda Trumpa se pohledy obracejí do světa. Německo chce kompromis, Rusko vyčkává.

Německá kancléřka Angela Merkelová v reakci na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis a že transatlantické vztahy v příštích letech neztratí na významu. Poznamenala také, že Trump dal jasně najevo své přesvědčení.

"Říkám dvě věci: zaprvé pevně věřím, že nejlepší pro nás pro všechny je spolupracovat na základě pravidel, společných hodnot a společných kroků v mezinárodním hospodářském a obchodním systému, jakož i našeho přispění do vojenských spojenectví," prohlásila.

Obamova mise skončila katastrofou. Jeho Demokratická strana prohrála všechno. Komentář Viliama Bucherta

"A za druhé, transatlantické vztahy nebudou v příštích letech méně významné než v minulosti. Budu na tom pracovat. Když se vyskytnou rozdílné názory, kompromisy a řešení lze nejlépe nalézt, když si budeme nápady vyměňovat se vzájemným respektem," dodala podle agentury Reuters.

Trump v předvolební kampani neskrýval sympatie k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a naopak několikrát ostře kritizoval Merkelovou, především kvůli její vstřícné politice vůči migrantům. Kancléřka se ještě před inaugurací vůči Trumpově kritice ohradila a zdůraznila, že Evropané mají svůj osud ve svých rukou.

Dýchánek pravicových populistů: AfD a Le Penová chtějí nahnat body před volbami

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven setkat se s novým americkým prezidentem, ale uspořádání takové schůzky potrvá měsíce, jak uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

"Nebudou to příští týdny, ale doufejme v nejlepší a to, že schůzka se uskuteční v nejbližších měsících," řekl Peskov podle agentury TASS v rozhovoru poskytnutém britské stanici BBC.

Remek v den Trumpovy inaugurace prolomil obvyklé mlčení. Kremelskému webu nastínil další vývoj vztahů USA s Ruskem

Moskva opakovaně dala najevo, že považuje nástup nového šéfa Bílého domu za příležitost ke zlepšení vztahů mezi oběma velmocemi, které za předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy klesly na bod mrazu, a to i kvůli sankcím, jimiž Washington reagoval na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym. V Rusku sklízel Trump chválu za předvolební přísliby, že sankce zruší.

"Není to náš člověk. Je to americký člověk," řekl Peskov na Trumpovu adresu v ruské státní televizi. Propadat nějakým iluzím by bylo podle mluvčího velkou chybou, protože rozpory mezi Moskvou a Washingtonem budou i za Trumpa. Pro bilaterální vztahy je ale důležité, aby se spory řešily dialogem.

„Evropa by měla vracet lodě s uprchlíky. Zatím se jen vymlouvá,“ tvrdí architekt australské imigrační politiky

"Jsme dvě největší země na světě. Bez třenic, střetů zájmů existovat nemůžeme," objasnil Putinův mluvčí.

Současně zdůraznil, že bez zapojení Spojených států nelze ani dosáhnout urovnání konfliktu v Sýrii. Na místě podle něj není "handl", ale spolupráce obou velmocí.

SDÍLET
sinfin.digital