Nepřátelé lidu: Britské deníky pranýřují soudce za rozhodnutí ohledně brexitu

Verdikt o tom, že vystoupení Velké Británie z EU nemůže zahájit kabinet premiérky Theresy Mayové bez svolení parlamentu, dostal soudce nejvyššího soudu na titulní stránky britských novin. „Jsou to zrádci, kteří vyhlásili válku demokracii,“ napsaly některé z nich.

Britská vláda nemůže zahájit odchod země z EU, aniž by k tomu neměla souhlas parlamentu. Rozhodnutí, které včera vynesl nejvyšší soud Spojeného království, nerozhněvalo pouze skalní zastánce tzv. brexitu včetně britské premiérky Theresy Mayové, ale také některé podobně smýšlející britské deníky. 

The Daily Mail se na titulní straně opřel do soudců, které onálepkoval jako „nepřátele lidu", a The Daily Telegraph použil titulek „Lid versus demokracie“. Bulvární plátek se pustil do EU, kterou obvinil z neoprávněného vměšování se do britských vnitropolitických záležitostí, a The Daily Express vyzval Brity k aktivitě. „Vaše země vás potřebuje. Musíme vystoupit z EU." 

Stranou nezůstaly ani osobní výpady proti konkrétním soudcům, které zaplavily sociální sítě. Nejvyšší soudce lord John Thomas si o sobě přečetl, že je zarytý eurofil, siru Terenci Ethertonovi byla připomenuta jeho minulost vrcholového atleta a lordu Justici Salesovi jeho spojení s bývalým premiérem Tonym Blairem, kterého podpořil v rozhodnutí vstoupit po boku USA do války s Irákem v roce 2003. 

Článek 50

Podle článku 50 Lisabonské smlouvy musí země, která chce vystoupit z EU, oznámit tuto skutečnost Evropské radě. Odstartuje tím lhůtu, ve které se musí domluvit na podmínkách s ostatními členskými zeměmi a institucemi EU. Než země oficiálně z EU vystoupí, zůstane právoplatným členem se všemi a právy a povinnostmi.

Předčasné volby na obzoru?

Referendum o členství Velké Británie v EU proběhlo letos v červnu a více než 17 milionů občanů se v něm vyslovilo pro odchod. Kritici včerejšího verdiktu soudců proto nejčastěji zdůrazňovali to, že hlas těchto Britů nesmí být ignorován.

Varovali také před tím, že celá situace by mohla uvést zemi do institucionální krize. Pokud by premiérka Mayová neuspěla s odvoláním (soud se mu bude věnovat pravděpodobně na začátku prosince), jehož předložení její kabinet už oznámil, Británii by pravděpodobně čekaly předčasné volby.

Jak napsal bruselský server Politico, „realita je v každém případě taková, že časový harmonogram brexitu, s nímž Mayová počítala, byl verdiktem soudců vyhozen do vzduchu." Premiérka již dříve oznámila, že hodlá aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy a zahájit rozhovory o vystoupení Velké Británie z EU do dubna příštího roku. Dnes o tom má jednat s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem.

Podle Politica se ale s hladkým průběhem brexitu podle představ Mayové počítat nedá. Výnos soudců totiž otevírá prostor parlamentu, který jej může výrazně zpomalit či zcela zablokovat.

SDÍLET
sinfin.digital