Nepřátelé lidu: Britské deníky pranýřují soudce za rozhodnutí ohledně brexitu

Lucie Bednárová

Verdikt o tom, že vystoupení Velké Británie z EU nemůže zahájit kabinet premiérky Theresy Mayové bez svolení parlamentu, dostal soudce nejvyššího soudu na titulní stránky britských novin. „Jsou to zrádci, kteří vyhlásili válku demokracii,“ napsaly některé z nich.

Britská vláda nemůže zahájit odchod země z EU, aniž by k tomu neměla souhlas parlamentu. Rozhodnutí, které včera vynesl nejvyšší soud Spojeného království, nerozhněvalo pouze skalní zastánce tzv. brexitu včetně britské premiérky Theresy Mayové, ale také některé podobně smýšlející britské deníky. 

The Daily Mail se na titulní straně opřel do soudců, které onálepkoval jako „nepřátele lidu", a The Daily Telegraph použil titulek „Lid versus demokracie“. Bulvární plátek se pustil do EU, kterou obvinil z neoprávněného vměšování se do britských vnitropolitických záležitostí, a The Daily Express vyzval Brity k aktivitě. „Vaše země vás potřebuje. Musíme vystoupit z EU." 

Stranou nezůstaly ani osobní výpady proti konkrétním soudcům, které zaplavily sociální sítě. Nejvyšší soudce lord John Thomas si o sobě přečetl, že je zarytý eurofil, siru Terenci Ethertonovi byla připomenuta jeho minulost vrcholového atleta a lordu Justici Salesovi jeho spojení s bývalým premiérem Tonym Blairem, kterého podpořil v rozhodnutí vstoupit po boku USA do války s Irákem v roce 2003. 

sinfin.digital