Nesesaditelná. Merkelová znovu povede CDU

Nejsilnější německá strana CDU ve svém vedení znovu potvrdila Angelu Merkelovou. 62letá politička je v čele křesťanských demokratů už od roku 2000, na post předsedkyně kandidovala už devětkrát. 

Překvapení se nekonalo, vlastně ani nemohlo. S Angelou Merkelovou o vedení CDU nikdo nesoupeřil, žádný výrazný nástupce tam v současné době není. Kancléřce dalo hlas téměř 90 procent spolustraníků, o sedm procent méně než před dvěma lety. Přesto jde podle analytiků o úspěch. Před volbou se totiž spekulovalo, že by její důvěra mohla mezi křesťanskými demokraty klesnout k hranici 80 %.

„„Situace z pozdního léta 2015 se nemůže, nemá a nesmí opakovat."

Politička už v listopadu potvrdila, že se plánuje znovu stát německou kancléřkou. Snaží se tak vyrovnat historický rekord svého vzoru Helmuta Kohla, který stál v čele země celkem 16 let. A zabránit jí v tom nemá ani její dosavadní migrační politika.

Obrat v migrační politice

„Situace z pozdního léta 2015 se nemůže, nemá a nesmí opakovat,“ prohlásila Merkelová hned na úvod stranického sjezdu CDU v Essenu. Pokusila se tak znovu zklidnit emoce kolem své migrační politiky. Právě tu jí vyčítala část politiků (včetně spolustraníků) a veřejnost. Stála ji i propad v popularitě. V září se její preference dostaly na pětileté minimum, důvěřovalo jí jen 45 % obyvatel. O dva měsíce později už ale znovu bodovala a měla podporu víc než poloviny země (55 %).

To, že se její vstřícný postoj k migrantům mění, potvrdila i dnes, když prohlásila, že by v Německu mělo být zakázané zahalování obličejů. O to ji kritici žádali už dlouho. Lidé, kteří do země přišli by podle Merkelové měli respektovat důstojnost ostatních, rovnoprávnost mužů i žen, svobodu náboženství nebo vyjadřování. "Nechceme žádné paralelní společnosti," podotkla také.

Konec vstřícné Merkelové, chce zakázat zahalování obličeje v Německu

Právě zákazem burek a nikábů na místech, kde to je možné, se Merkelová zřejmě snaží apelovat na konzervativnější voliče CDU, kteří se v posledních měsících začínali částečně přelévat k populistické Alternativě pro Německo (Afd).

Nejtěžší volby v moderní historii?

O tom, že má před sebou těžký úkol, mluví Angela Merkelová otevřeně. O volbách na přelomu léta a podzimu 2017 mluví jako o nejtěžších od snovuzjednocení Německa, a to i kvůli současné rozdělené společnosti. V kampani očekává ostrou kritiku, tvorbě levicové koalice chce ale podle svých slov zabránit.

Sesterské strany CDU/CSU jsou v tuto chvíli jasným favoritem příštích voleb. Jejich preference se pohybují kolem 35 procent. Druzí sociální demokraté mají podporu asi 23 procent občanů.

 

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital