Neumíš francouzsky, vrať se domů. Francie zavádí diskriminační opatření proti pracovníkům z Česka

Ve Francii roste počet regionů a měst, které v poslední době přijaly opatření namířené proti dočasně vyslaným pracovníkům ze zahraničí, k nimž patří i Češi. Firmy, které se chtějí ucházet o veřejnou zakázku, musí zajistit, že všichni jejich pracovníci mluví francouzsky. Proti opatření, které má zlepšit komunikaci a bezpečnost na pracovištích, se postavili někteří francouzští politici a odpor se zvedl i v Evropském parlamentu. 

„Je to další diskriminace vyslaných pracovníků ve Francii. Neumíš francouzsky? Vrať se domů! Pro mě je to jen laciný populistický předvolební krok,“ řekla redakci INFO.CZ česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO/ALDE).

Zahraniční řidiči dostávají v západní Evropě nižší mzdy. Musí kvůli tomu žít v náklaďácích

Klauzule Molière, jak se opatření, které v poslední době zavádí stále více francouzských regionů, departementů a měst, označuje, upravuje podmínky veřejného zadávání ve stavebnictví, ale i dalších oblastech, jako je například doprava. Firmy, které se chtějí zúčastnit soutěže, musí zajistit, že všichni jejich pracovníci ovládají francouzský jazyk. V překladu to znamená, že firma si pro svou zakázku nemůže najmout vyslaného pracovníka – například dělníka z České republiky, pokud neumí francouzsky.

„Polští instalatéři“ v EU

Obraz „polského instalatéra“ strašil francouzské voliče během kampaně před referendem o ústavě EU v roce 2005. Ztělesňoval v sobě obavy občanů západoevropských států z přívalu levné pracovní síly z východu po rozšíření EU o deset nových členských států o rok dříve. Strach byl natolik silný, že některé státy EU se rozhodly uplatnit přechodná opatření a pracovníky z nových členských zemí na svůj pracovní trh vpustit později. V roce 2004 svůj pracovní trh otevřelo pouze Švédsko, Irsko a Velká Británie. Rakousko a Německo si ochranná opatření ponechala nejdéle, a to až do května 2011.

Regiony krok vysvětlují potřebou zlepšit na pracovišti komunikaci a také bezpečnost. Pokud pracovník neovládá francouzštinu, nedokáže si přečíst bezpečnostní řád a další pravidla, argumentují. Nové opatření podporuje řada francouzských vládních politiků a také odbory. Najdou se ale i odpůrci, kteří za tím, podobně jako česká europoslankyně Dlabajová, vidí především politiku související s blížícími se prezidentskými volbami, které ve Francii proběhnou letos v květnu. „Je jednoduché voličům říct: Neupřednostňujme levnou pracovní sílu z východu, dejme práci našim občanům,“ říká Dlabajová.

Nezaměstnanost se ve Francii už několik let drží kolem 10 % a průzkumy veřejného mínění dlouhodobě upozorňují na to, že nejsilnějším tématem předvolebních bojů jsou právě pracovní místa a neférová konkurence, kterou pro francouzské společnosti představují firmy ze zahraničí.

Vlna nenávistných útoků na internetu stoupá. Otřesené oběti často neví, jak výhrůžky řešit

„I v mé vlastní straně (Republikáni) jsem upozornila na to, že toto opatření jde proti základním hodnotám EU,“ uvedla francouzská europoslankyně Élisabeth Morin-Chartier, která se v Evropském parlamentu řadí k lidovecké politické skupině. Před několika dny se obrátila na francouzského premiéra Françoise Fillona a v dopise, který uveřejnila na svém twitterovém účtu, upozornila na to, že Francie do zahraničí vysílá přibližně dvě stě tisíc vyslaných pracovníků. „Bylo by naivní si myslet, že tímto opatřením vyřešíme své problémy,“ napsala.

„Jak by to v Evropě vypadalo, kdyby se další země inspirovaly? "Doložka Shakespeare" nebo "Doložka Čapek" – to by se Francouzům určitě také nelíbilo. Je to diskriminace zahraničních pracovníků a odporuje to hodnotám EU,“ doplňuje k tomu Martina Dlabajová.

Likvidační pokuty pro české řidiče v zahraničí. Dopravci znovu napadají zákony o povinné minimální mzdě

Doložku Molière dosud přijaly francouzské regiony v čele s Île-de-France, Hauts-de-France nebo Normandií, dále pak departementy Haut-Rhin a Charente nebo města Montfermeil, Chalon-sur-Saône. Region Les Alpes-Maritimes se podle informací redakce plánuje připojit v brzké budoucnosti.

Francie se do co do počtu vyslaných pracovníků řadí v Evropě na třetí místo. Naopak po Německu představuje pro tyto pracovníky druhou největší hostitelskou zemi (asi 340 tisíc lidí). Francie je také jednou ze sedmi zemí EU, které podporují reformu pravidel pro vysílání pracovníků v Evropské unii. Podle Evropské komise by měla lidem vyslaným za prací do zahraničí zaručit stejnou odměnu, jakou pobírají domácí pracovníci. Navrhovaná pravidla se ale nelíbí zejména novým členským státům EU včetně České republiky. Návrh považují za diskriminační a zdůrazňují, že se v konečném důsledku může podepsat na konkurenceschopnosti firem z ekonomicky slabších zemí.

Vysílaným pracovníkem je osoba, která po omezenou dobu (méně než dva roky) vykonává práci na území jiné země EU než země, ve které obvykle pracuje.

SDÍLET
sinfin.digital