Nevídaný obrat Islámského státu. Do boje verbuje i ženy, kterým to dříve zakazoval

Samozvaný Islámský stát (IS) v bojích stále ztrácí další území. Snižuje se také počet jeho věrných bojovníků. Někteří padnou při obraně měst, další zběhnou. IS se proto musel uchýlit k dosud nevídanému kroku. Skupina v arabských novinách nabádá, aby se ke svaté válce přidaly i ženy. 

„Dnes v kontextu války proti IS je nutné, aby i muslimské ženy splnily svoji povinnost a podpořily mudžahedíny v tomto boji. Připravte se na to, abyste bránily své náboženství a obětovaly se Alláhovi,“ píše se dle listu The Independent v arabských novinách.

Vražda z ponorky: Vyšetřovatelé našli hlavu a nohy švédské novinářky

Jde o náhlý obrat v rétorice IS, který dlouhodobě zakazoval ženám účastnit se bojů. Jejich posláním bylo dle doktríny hlavně vdát se za bojovníka, rodit mu děti a připravovat je na válku v řadách džihádistů. Experti potvrzují, že síla islamistů slábne, hledají tak nové bojovníky i tam, kde to původně odmítali.

„Je to bezprecedentní krok a hodně to vypovídá o tom, jak o sobě v současnosti IS sám uvažuje. Po analýze textu je zřejmé, že džihád se dostal z útočné fáze k obraně,“ potvrzuje výzkumník z Mezinárodního centra pro studium radikalizace a politického násilí (ICSR) Charlie Winter.

Poslední zprávy z bojiště změnu směru potvrzují. Od léta roste počet sebevražedných atentátnic v okolí iráckého Mosulu a ženy pravděpodobně působí i na frontové linii poblíž syrského města Dajr az-Zaur.

Češi mohou o voličské průkazy žádat už nyní. Na úřad ani nemusí osobně

Už letos v červenci se v propagandistickém časopise IS Rumiyah objevil rozhovor se ženou, která bojuje v řadách islamistů a nabádá ostatní, aby „kurážně povstaly a obětovaly se pro tuto válku, ne snad kvůli nedostatku mužů, ale kvůli svojí lásce k džihádu“.

Oficiální statistiky americké koalice potvrzují, že mužů ochotných položit život ve svaté válce ubývá. Kolem syrské Rakky, která je v současnosti v podstatě hlavním městem IS, se nachází kolem dvou tisíc bojovníků.

Ženy k útokům začala od roku 2005 využívat i Al-Kajda. Sebevražedné atentátnice do boje také dlouhodobě vysílá islamistická odnož v Nigerii Boko Haram. I do bojů IS se už v minulosti zapojovaly ženy. Známý je například příběh Němky Lindy Wenzelové, která se údajně po příjezdu do Mosulu provdala za místního bojovníka a stala se z ní výkonná ostřelovačka.

SDÍLET
sinfin.digital