Newyorské muslimky terčem útoků. Nenávistná kampaň má následky

Co mají společného následující ženy? Oceněná policistka, která před dvěma lety zachránila kojence z hořící budovy. Pětačtyřicetiletá pracovnice Newyorského dopravního podniku, která cestovala v uniformě do práce. Mladá osmnáctiletá vysokoškolačka, která jezdí metrem do školy.

Všechny tři se staly terčem nenávistných útoků v New Yorku. Jsou muslimky a zahalují si vlasy. V jednom z nejotevřenějších měst na světě čelí muslimské ženy projevům nenávisti, píše LA Times

Aml Elsokaryová nebyla ve službě, když parkovala v Brooklynu nedaleko svého domu. Spatřila, že běloch s pitbulem strká do jejího syna, který vystupoval z auta. „Děvko ISISu, podříznu ti krk. Vrať se do své země!“ Křičel na ni muž před tím, než pustil psa z vodítka a poštval ho na ni.

Druhý den byl její soused, šestatřicetiletý Christopher Nelson, zatčen a je obviněný z obtěžování s přitěžujícími okolnostmi – z trestného činu z nenávisti.

„Udělalo se mi špatně od žaludku, když jsem se dozvěděl, že jedna z našich policistek byla terčem výhružek jen kvůli jejímu vyznání,“ řekl starosta New Yorku Bill de Blasio na tiskové konferenci.

„Roste počet zločinů z nenávisti a to je velmi znepokojující,“ uvedl.

Elsokaryová nosí pod policejní čepici šátek, který jí zakrývá vlasy. Podle newyorské policie se počet trestných činů z nenávisti oproti stejnému období loňského roku více než zdvojnásobil. Upozornila, že takových činů může být mnohem víc, píše LA Times.

Heil Trump! Krajní pravice oslavila republikána zdviženými pravicemi

„Většina lidí, které znám, to neoznámí. Cítí se poníženě a nechtějí volat policii,“ řekla Rana Abdelhamidová, dcera egyptských imigrantů, která studuje na Harvardu. Jak sama popsala, poprvé ji někdo napadnul kvůli jejímu šátku, když jí bylo 15. Zezadu jí ho sundal. „Proč nosíš ten kostým?“ řval na ni. „Vrať se tam, odkud jsi přišla.“

Uvedla, že tehdy také událost nenahlásila, ale byla vyděšená a plakala.

„Je těžké popsat to trauma, které cítíte, když se ocitnete tváří v tvář někomu, kdo vás tolik nenávidí.“

V pondělí Sohu Salamaovou, matku čtyř dětí, někdo strčil ze schodů v metru. Zranila se při tom, útočník ji sledoval v metru a dopředu si ji vytipoval. „Jsi teroristka, neměla bys tu pracovat,“ křičel na ni. Když zkusila utéct, pokusil se jí strhnout šátek.

Teprve osmnáctiletou Yasmin Seweidovou obtěžovali tři muži. Nadávali ji a křičeli na ni. Snažili se jí stáhnout šátek a batoh. „Sundej si ten koberec z hlavy, vrať se do své země,“ řvali.

Seweidová vypověděla, že muži, kteří byli „pod vlivem“, také zmiňovali jméno budoucího prezidenta Donalda Trumpa.

Někteří newyorší představitelé si myslí, že za nárůst tohoto typu zločinů, může Trump. Během kampaně mimo jiné vyhrožoval, že nechá muslimy deportovat. Po zvolení už svoji rétoriku částečně zmírnil. Je pochopitelné, že zvolený prezident nemůže zodpovídat za chování jiných lidí, jeho euforická neuctivá rétorika ale může řadu z nich inspirovat nebo jim dodat kuráž.

„Nemůžeme mít prezidentského kandidáta, který vyčleňuje jednu skupinu obyvatel, aniž by to mělo negativní následky,“ řekl De Blasio. Starosta připomněl, že Trump se distancoval od skupin, které volají po bílé nadvládě, podle něj ale musí udělat víc. „Budoucí prezident v poslední době mluvil proti projevům nenávisti a musí v tom pokračovat,“ prohlásil. 

SDÍLET
sinfin.digital