Nezávislost Skotska? Země chce zůstat v EU i po brexitu

Skotsko chce zůstat na jednotném trhu Evropské unie a být jejím plnoprávným členem i po brexitu, tedy po vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU. Prohlásila to skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která dnes představila plán, jak tohoto stavu dosáhnout. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové v reakci uvedla, že návrh premiérka pečlivě zváží.

„Možnost nezávislosti (Skotska) musí zůstat na stole," prohlásila Sturgeonová. Mluvčí britské premiérky v reakci na to řekla, že druhé referendum o nezávislosti Skotska by se konat nemělo a že Skotové se jasně vyjádřili v roce 2014, kdy nezávislost odmítli. Mayové poté při dnešním setkání s britskými zákonodárci řekla, že Skotsko by vyhlášením samostatnosti přestalo být členem EU.

Sturgeonová si v dokumentu nazvaném Místo Skotska v Evropě přeje, aby její země zůstala na jednotném trhu EU a v daňové unii EU. A to třeba zvláštními dohodami, jaké mají s unií například Faerské ostrovy a Normanské ostrovy.

Trojnásobek žádostí. Britové po brexitu usilují o švédské občanství

Skotská premiérka také požaduje, aby Skotsko získalo větší pravomoci s cílem své zájmy dobře hájit. Zdůraznila, že je hlavně třeba převést nové pravomoci z britského na skotskýparlament, a to i v otázkách imigrace, vývozů a dovozů. To podle premiérky umožní, aby Skotsko mohlo mít po brexitu vlastní vztah s EU.

O vystoupení Spojeného království z EU rozhodli britští voliči v červnovém referendu. Ve Skotsku, které má svou regionální vládu a parlament, ale hlasovalo 62 procent voličů pro setrvání v EU.

Divoká představa. Britové možná budou moci zůstat občany EU i pro Brexitu

Úřad britské premiérky upřesnil, že vláda má jednat o návrzích Skotska v lednu. Britský ministr financí Philip Hammond ale začátkem měsíce řekl, že je nerealistické, aby nějaká část Spojeného království jako Skotsko získala v očekávané dohodě Británie-EU o brexitu zvláštní podmínky.

Skotsko také minulý měsíc oznámilo, že se vloží do právního případu kolem spuštění procesu vystoupení z EU. Podle dřívějšího oznámení Sturgeonové by o zahájení tohoto procesu měl kromě britského parlamentu rozhodovat i ten skotský. Zatím není jasné, zda budou britští poslanci o tom hlasovat, soud jim sice takovou pravomoc přiznal, vláda se ale odvolala. Mayová chce jednání s EU zahájit nejpozději koncem března 2017.

SDÍLET
sinfin.digital