Nikdy se nevzdávej, bez ohledu na to, jaké podmínky máš, říká indonéská paralympionička Ni Nengah Widiasih

Pro svou zemi získala již dvě olympijské medaile, úspěchy slaví i na ostatních mezinárodních soutěžích a v rodné Indonésii je právem považována za celebritu. Ni Nengah Widiasih přezdívaná Widi je ve svých osmadvaceti letech ukázkou toho, že bez ohledu na handicap dokáže člověk udělat velké věci. Mezi tréningem a účastmi na soutěžích Widi plánuje otevřít vlastní bezbariérovou posilovnu a bojuje za inkluzi handicapovaných, v čemž našla spojence i v indonéském prezidentovi. „Nikdy se nevzdávej, bez ohledu na to, jaké podmínky máš. Nikdy se neboj něco zkusit. Měj velké sny a dělej pro jejich splnění to nejlepší, co umíš. Věřím, že díky tvrdé práci a vášni pro věc se sny mohou splnit a ani nemusíte být z bohaté rodiny nebo bohaté země,“ říká Widi v rozhovoru s Janem Růžičkou pro INFO.CZ. 

Náš dnešní host je opravdu jedinečný. Jakože wow. Ni Nengah Widiasih, zkráceně Widi je osmadvacetiletá dívka z Bali. Je skutečně maličká a váží jen čtyřicet kilogramů. Chápu, že to může působit trochu zvláštně, začínat rozhovor tím, kolik váš host váží. A to obzvlášť, když se bavíme o mladé ženě. Ale věřte mi, že to má to důvod – Widi je totiž profesionální vzpěračka! A představuje v tomto ohledu skutečný zázrak, jelikož ve své kategorii drží světový rekord poté, co při své váze zvedla neuvěřitelných osmdesát sedm kilo! A to není všechno, Widi má aktuálně osm zlatých, sedm stříbrných a čtyři bronzové medaile z velkých soutěží, přičemž jeden bronz si odvezla už z olympiády v Riu a stříbro má teď z Tokia. Zároveň je ve své rodné Indonésii onou pověstnou „holkou z plakátů“, velkou bojovnicí za rovnoprávnost zdravých a postižených a v současné době se připravuje na start vlastního nového byznysu. Tím bude přirozeně posilovna a fitness studio. A jen tak mimochodem, Widi je vozíčkářka. Takže ahoj Widi, je mi ctí, že si s tebou mohu popovídat.

Ahoj Honzo, jsem moc ráda, že jsi mě pozval na rozhovor.

Už když jsem si četl tvoje bio a pár rozhovorů, tak jsem si hned řekl: ty jo, to musí být reálná Wonder Woman…dosáhla si toho tolik, navzdory tomu, odkud jsi…navzdory všem znevýhodněním...Proto asi začnu lakonicky: co žene tě tvůj životní příběh dopředu?

Řekla bych, že můj opravdový život začal až když mi bylo jedenáct. To mě můj brácha vzal poprvé do posilovny. U nás doma na Bali. No a tam jsem se okamžitě zamilovala; do sportu, do trénování i do drilu. Brácha je v posilování a vzpírání taky opravdu dobrý, takže mi byl odmalička hodně vzorem.

Jak reagovali tvoji rodiče na to, že jako jedenáctiletá jsi začala s bratrem pravidelně chodit do posilovny, navíc vezmeme-li v potaz, že jsi na vozíku?

No, pravdou je, že rodiče byli skutečně trochu v šoku. Vůbec nevěřili, že budu mít dostatek vůle k tomu cvičit. Že to zvládnu. Sama skutečnost, že jsem na vozíku vlastně nebyla problém, spíš se trochu báli toho, jak to zvládnu jako malá jedenáctiletá holka. Ale můj brácha mě neuvěřitelně podržel a spolu s trenérem v naší místní posilovně mě hodně motivovali a posouvali dál tím, že mi neustále opakovali: „Ty to dokážeš, ty to dokážeš!“ Proti tomu šli na začátku trochu rodiče, kteří mi pořád říkali, že nemusím na nic tlačit, že nemusím cvičit kvůli bratrovi, že bych se měla soustředit spíš na školu a učení a užívat si dětství.

Co bylo potom?

Pro mě bylo důležité, že mi rodiče nikdy neřekli ne. Takže brzy bylo v naší rodině normální, že když jsem skončila ve škole, tak mě brácha naložil na motorku a odvezl do posilovny. Tam jsem byla s ním a trénovala ještě spolu s dalšími kluky. A pak už je to všechno historie…

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co odstartovalo kariéru talentované paralympioničky a jak se udržuje v kondici?
  • Jaká je situace handicapovaných lidí v Indonésii a co chce Widi změnit?
  • Jaké sny by si chtěla do budoucna splnit?
sinfin.digital