Nizozemsko hrozí, že zablokuje dohodu EU s Ukrajinou. Chce záruky

Dohoda o přidružení Evropské unie s Ukrajinou, která má být jedním z hlavních bodů jednání prezidentů a premiérů EU příští týden v Bruselu, může definitivně skončit pod stolem. Nizozemská vláda chce od lídrů evropského společenství záruky, jinak dohodu neratifikuje, říká její předseda Mark Rutte.

Nizozemsko chce právně závazné záruky od zemí osmadvacítky, že se Ukrajina nestane plnohodnotným členem EU a nezíská od evropské osmadvacítky bezpečnostní garance. Jinak se prý po skončení čtvrtečního summitu postará o to, aby nizozemský parlament vystavil definitivní stopku dohodě o přidružení mezi EU a Ukrajinou. „Pokud to nedostaneme, předložím druhý den parlamentu zákon o tom, že dohodu neratifikujeme,“ řekl v dnešním rozhovoru pro Financial Times.

Asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou

Představuje důležitý mezník pro prohloubení politických i ekonomických vztahů mezi oběma stranami. Její součástí je navíc komplexní obchodní smlouva, která má zajistit vzájemný volný přístup na trhy.

Proti asociační dohodě se na jaře vyslovilo přes šedesát procent Nizozemců, kteří přišli k referendu. I když byly jeho výsledky pro vládu nezávazné a lidé v něm spíše vyjadřovali svůj nesouhlas se směřováním EU, než že by hlasovali o obsahu dohody, premiér Rutte se rozhodl je zohlednit. Nizozemsko je tak jedinou zemí v EU, která dohodu s Ukrajinou dosud neratifikovala.

Dohodne se Brusel? 

Podle zpráv z Bruselu to vypadá, že by prezidenti a politici na čtvrtečním jednání měli vyjít Nizozemcům vstříc. Ochotu k uzavření oboustranného kompromisu potvrdili INFO.cz i čeští diplomaté z blízkosti jednání. Bez ohledu na dnešní rozhovor s premiérem Ruttem tvoří dohoda o přidružení Ukrajiny k EU jeden z hlavních bodů schůzky. Dotáhnout dohodu do konce je pro EU důležité i vzhledem k některým „neúspěchům“ v její společné obchodní politice v poslední době. K nim patří dnes už prakticky mrtvá obchodní dohoda s USA (TTIP), která ztratila podporu americké administrativy, a také průtahy při přijímání obchodní dohody s Kanadou (CETA), kterou zbrzdil odmítavý postoj některých belgických regionů. 

Radikál Wilders má škraloup. Podle soudu podněcoval nenávist

Jak připomíná bruselský server EU Observer, postoj premiéra Rutteho může být součástí vnitropolitické hry. Silná slova zaznívají z jeho úst jen tři měsíce před tím, než půjdou Nizozemci k parlamentním volbám, a mohou být proto součástí kampaně. Předpokládá se, že pragmatická vládní koalice středolevicových stran utrpí porážku a do výsledků voleb výrazně promluví krajně pravicová populistická strana Geerta Wilderse a další menší antisystémové strany, které premiéra kritizují za to, že se po referendu o dohodě s Ukrajinou v této věci nic neděje.

Otázkou nicméně zůstává, zda premiér Rutte zvládne pro případný kompromis, který přiveze z Bruselu, získat podporu doma. Jeho vláda nemá většinu v Senátu a ostatní nizozemské strany trvají na tom, aby dodržel slovo a řídil se výsledky referenda. „Bylo by snadné držet se výsledků hlasování. Důvodem, proč bojuji za záruky, je to, že jsem absolutně přesvědčen, že Evropa musí držet jednotný postoj, pokud jde o společnou zahraniční politiku vůči Rusku,“ řekl Rutte.

Na vlně populismu. Kdy a kde můžou bodovat bojovníci proti systému?

Asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou je do značné míry považována za symbol ukrajinského boje za evropskou budoucnost. V tomto duchu o ní koncem listopadu při své návštěvě Bruselu mluvil i ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Rozhodnutí tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat na podzim roku 2013 dohodu s Bruselem odstartovalo na Ukrajině masivní protesty, které vedly až k pádu hlavy státu a posílení proevropských nálad v části ukrajinské společnosti.

Dohoda byla nakonec podepsána v roce 2014. Od ledna EU a Ukrajina prozatímně uplatňují naprostou většinu podmínek rozsáhlé obchodní smlouvy, která je součástí dohody asociační.

 

SDÍLET
sinfin.digital