Nová obchodní válka je na spadnutí: Francie zdaní Facebook a Google, Trump hrozí odvetou

HalfPageAd-1

adk

11. 07. 2019 • 15:44

Francie schválila zavedení tříprocentní digitální daně. Dotknout by se měla především technologických gigantů jako Google, Apple, Facebook nebo Amazon. Výnos daně má pomoci financovat ekonomická a sociální opatření, která prezident Emmanuel Macron slíbil protestujícím z hnutí Žlutých vest. Proti dani se ostře ohradil americký prezident Donald Trump, který hrozí Paříži odvetou.

Mobile-rectangle-3

Francouzská vláda argumentuje, že firmy, jichž se daň dotkne, mají sídla v zahraničí a platí malé nebo vůbec žádné odvody. Po zavedení nové daně, která má platit retroaktivně od začátku letošního roku, by jen letos měly do státní kasy odvést zhruba 400 milionů eur. Daň mají platit všechny firmy s příjmy nad 750 milionů eur, z nichž alespoň 25 milionů pochází z Francie. 

Argumenty Paříže podporuje odhad Evropské komise. Podle ní tradiční evropské firmy odvádí v zemích společenství průměrně asi 23 procent zisku, zatímco internetové firmy jen 8 nebo 9 procent. Celoevropské řešení ale znemožnily námitky některých národních států včetně České republiky.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire však věří, že příklad jeho země budou následovat i další evropské vlády. Například rakouský parlament už minulý týden digitální daň schválil. Měla by být pětiprocentní, tedy ještě o dva procentní body vyšší než ta francouzská. Česko chce zavést vlastní sedmiprocentní digitální daň pro velké firmy.

Naopak proti danění gigantů se staví Spojené státy, které se domnívají, že je diskriminační vůči americkým firmám. Americký prezident Donald Trump nařídil ve středu zahájit vyšetřování, zda má Paříž k zavedení daně důvod. V případě, že Washington neuzná oprávněnost francouzského kroku, hrozí zavedením cel na dovoz zboží do USA.

„Státy jsou v daňových otázkách suverénní. Takže z našeho hlediska je nemístné použít obchodní nástroj k útoku na suverénní stát,“ komentovalo hrozby francouzské ministerstvo financí.

SDÍLET

Billboard-bottom-1