Nové pravomoci praní špinavých peněz v Evropě nezastaví, tvrdí šéf EBA

HalfPageAd-1

Info.cz

11. 06. 2019 • 18:07

Nové pravomoce v oblasti boje proti praní špinavých peněz, které Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) dostal, nestačí k zastavení vlny špinavých peněz šířící se Evropou. V rozhovoru pro Financial Times to uvedl nový ředitel EBA José Manuel Campa.

Mobile-rectangle-3

K posílení pravomocí Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA) došlo v reakci na skandál Danske Bank, která byla obviněna z praní špinavých peněz. Dánská banka měla umožnit podezřelé finanční převody v objemu 200 miliard eur. Nový mandát úřadu ale podle jejího šéfa není dostatečně silný na to, aby podobným kauzám zabránil.

„V Evropě se objevilo několik případů praní špinavých peněz, některé z nich byly poměrně rozsáhlé, ale nemyslím si, že mandát, který úřad EBA obdržel, pomůže tento problém vyřešit,“ přiznal pro Financial Times Campa.

Podle něj tento mandát nedokáže sjednotit přístup k boji s praním špinavých peněz napříč Evropskou unií. Campa tvrdí, že pro zajištění úspěchu je na prvním místě nutné prosadit potřebnou legislativu.

Campa se stal ředitelem EBA minulý měsíc, kdy byla důvěryhodnost úřadu značně poznamenána kauzou Danske Bank. Hlavní úlohou úřadu je regulace národních orgánů, tedy dohled nad dodržováním bankovních pravidel nejen v EU, ale i mimo ni.

Aféra Danske Bank je částí rozsáhlé kauzy praní špinavých peněz, která se řeší v Evropě v posledních 18 měsících. Odhalila mj. slabá místa pravidel Evropské unie pro kontrolu zákazníků. Evropská komise se proto rozhodla mandát EBA posílit. K dispozici ale úřad nově dostal pouze deset zaměstnanců, kteří se mají bojem s praním špinavých peněz zabývat.

Objevují se také názory, podle kterých Evropa potřebuje nový orgán zaměřený na boj se špinavými penězi. Podle Campy by ale Evropská unie musela nejdříve legislativně sjednotit pravidla, která v současnosti poskytují jednotlivým členským státům svobodu v interpretaci evropských směrnic.

SDÍLET

Billboard-bottom-1