Novodobá morová rána. Čtvrté největší ruské město čelí epidemii HIV

Každý padesátý je nakažený, úřady situaci nezvládají. Ruský Jekatěrinburg, čtvrté největší ruské město, se stal centrem epidemie HIV, kterou se v zemi dlouhodobě nedaří zastavit. Informovala o tom náměstkyně ministra zdravotnictví Taťjana Savinovová. 

Jekatěrinburg, který leží asi 1500 kilometrů východně od Moskvy, má 1,5 milionu obyvatel. Virem HIV se podle Savinovové nakazilo 27 tisíc jeho obyvatel, tedy necelá dvě procenta populace. Nebezpečný virus se přitom dál rychle šíří.

Česko a HIV

V Česku letos zatím přibylo 244 lidí nakažených virem HIV, zhruba o třetinu více než za stejné období loni. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu. Od roku 1985, kdy se výskyt HIV začal v Česku sledovat, zdravotníci zaznamenali celkem 2864 případů HIV. U 500 lidí pak propukla nemoc AIDS, polovina z nich zemřela.

Nákaza HIV se v Rusku soustřeďuje hlavně do průmyslových aglomerací na jižní Sibiři a podél tras, kterými se pašují drogy ze střední Asie do Evropy. Podle Savinovové není Jekatěrinburg nijak výjimečný, podobná situace je i v dalších velkých městech, která ale o situaci neinformují tak otevřeně. 

V celém světě bylo loni virem HIV nakažených 36,7 milionu lidí, dvě pětiny z nich o tom podle odhadů vůbec nevědí, což přispívá k dalšímu šíření nemoci. Většina infikovaných je v rozvojových zemích. Od začátku epidemie na nemoc AIDS, kterou virus způsobuje, zemřelo 35 milionů lidí. 

SDÍLET
sinfin.digital