Nový Fico, loajální a oddaný. Kdo je budoucí premiér Slovenska Peter Pellegrini?

HalfPageAd-1

raz

15. 03. 2018 • 15:45

Po týdnech politické i společenské krize, kterou rozvířila vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, začíná nová kapitola slovenské politiky. Z čela země odchází Robert Fico, silný politik, díky kterému vyhrál jeho Směr-SD čtyři volby za sebou. Hlasy demonstrantů, které plnily náměstí, jsou tak částečně vyslyšeny. Velká změna ale nejspíš nepřijde. Novou vládu bude podle podmínek, které dal Fico pro svou demisi, znovu sestavovat Směr a to pod taktovkou dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho. Muže, který je známý svou loajalitou – ke Směru a hlavně Ficovi.

Mobile-rectangle-3

Pellegrini: Muž pro černou práci s dlouhým seznamem funkcí

Pellegrini je dlouhodobým členem Směru. Oficiální pravou rukou Roberta Fica je od roku 2014, kdy se stal místopředsedou strany. Poslední rok a půl byl navíc místopředsedou vlády pro investice a informatizaci. Politické zkušenosti ale sbírá už od roku 2002. Z pozice asistenta poslance se postupně vypracoval na poslance, státního tajemníka, ministra školství, vědy, výzkumu a sportu a poté na předsedu parlamentu.

V dobách, kdy byl poslanec, prosadil hned několik zákonů, které se týkaly vyvlastňování pozemků a omezení vlastnických práv při výstavbě silnic a dálnic a právě v té době získal nálepku muže pro „černou práci“. Veřejnost ho nicméně vnímala jako kultivovaného politika, který držel slovo. Vždy byl věrný Robertu Ficovi, proti kterému se nevymezoval nehledě na to, jaké kritice zrovna premiér čelil.

„Je to mimořádně loajální a oddaný člen strany. Loajální vůči předsedovi Robertu Ficovi. Je to člověk spojený s byznysovými aktivitami lidí v pozadí Směru,“ řekl ČT24 politolog Grigorij Mesežnikov.

Právě kvůli úzkému napojení na Fica analytici nepředpovídají, že by se politická situace na Slovensku s jeho nástupem nějak výrazně změnila. Robert Fico se sice oficiálně stáhne z výkonné pozice, politiku ale bude skrze Pellegrina pravděpodobně ovlivňovat dál.

Slovensko ochromily demonstrace, ne pokus o převrat

Na rozdíl od několika svých spolustraníků i Fica Pellegrini neoznačoval protesty, které se spustily po vraždě Kuciaka a jeho snoubenky, za pokus o převrat. Mluvil o nich jako o projevu skutečné demokracie. A v souvislosti s nimi už dříve připouštěl, že „Směr je v zájmu stability schopen učinit i kroky, které povedou k personálním změnám.“

Trval na tom, že vláda poskytla v souvislosti s vraždou policii maximální prostor, aby vyšetřování probíhalo bez jakéhokoliv politického vlivu. Právě takové podezření vznesl předseda frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Manfred Weber.

„Zprávy kolegů z jejich cesty na Slovensko jsou velmi znepokojivé. Vzniká dojem, že ze strany nejvyšších slovenských vládních představitelů se nedělá vše proto, aby byly obě vraždy objasněny,“ řekl Weber ke smrti Kuciaka a jeho snoubenky.

„Manfred Weber ať si komentuje dění v Německu a ne na Slovensku,“ řekl v neděli Pellegrini. „Ať se nevměšuje do vnitřních záležitostí Slovenska,“ dodal místopředseda slovenské vlády. Upozornil, že Weber stojí v europarlamentu v čele lidovců, kteří jsou politickými protivníky jeho sociální demokracie.

Co bude dál?

Pellegrini po schůzce s prezidentem Andrejem Kiskou řekl, že současná koalice chce vytvořit novou vládu a že má k tomu potřebnou většinu hlasů ve sněmovně. Kabinet přesto dozná personálních změn – kromě osoby premiéra jde o výměnu na postu ministra vnitra, který opouští kritizovaný Robert Kaliňák. V novém kabinetu už nebude pokračovat ministryně spravedlnosti a již dříve svůj post opustil ministr kultury, za kterého bude nutné najít náhradníka.

SDÍLET

Billboard-bottom-1