Nový průzkum: První kolo francouzských voleb vyhraje těsně Le Penová

V nadcházejících prezidentských volbách ve Francii by podle nového průzkumu měla první kolo 23. dubna vyhrát šéfka krajní pravice Marine Le Penová těsně před kandidátem umírněné pravice Françoisem Fillonem. V závěrečném duelu 7. května by ale jasně prohrála, uvedla dnes francouzská média.

Podle ankety agentury Ifop by v prvním klání předpokládané desítky kandidátů mohla Le Penová získat kolem 26 procent a druhý Fillon kolem 24,5 procenta odevzdaných hlasů. V prosinci přitom průzkumy označovaly Fillona i za vítěze prvního kola.

Jako v minulých anketách zůstává ale Fillon jasným favoritem rozhodujícího druhého kola, v němž má podle Ifop vyhrát nad Le Penovou poměrem 64 ku 36 procentům hlasů.

U Trumpa i brexitu selhaly. Francouzský deník se rozhodl nezveřejňovat průzkumy veřejného mínění

Nový je ale výsledek průzkumu, podle něhož by nejen Le Penovou, ale i Fillona porazil v druhém kole nezávislý kandidát Emmanuel Macron, který byl před lety členem Socialistické strany a ministrem hospodářství. Anketa mu ale nedává šanci pro postup z prvního kola, v němž má skončit až třetí se 17 procenty. Podle médií byl ale Macron v nedávné anketě vyhlášen osobností roku 2016 a může ještě překvapit.

SDÍLET
sinfin.digital