Nový vrchní euroskeptik. Farage v čele UKIP střídá Paul Nuttall

Do čela protiunijní strany se staví mladý politik se zkušeností z Evropského parlamentu a se sliby jako vystřiženými od Donalda Trumpa. Straníci o něj a o jeho vizi suverénní Británie stojí a silně ho podpořili. Jeho protikandidáti získali jen zlomek hlasů.

Slíbil vrátit Británii přídomek „Velká“ a vládě vzkázal, že ji donutí dát lidem „skutečný“ brexit. Devětatřicetiletý Paul Nuttall se právě takto uvedl na postu šéfa euroskeptické partaje UKIP. Strany, kterou nejvíc proslavil její excentrický dosavadní šéf Nigel Farage a která teď s jeho odchodem hledá novou identitu. Dvě třetiny členů věří, že Nuttall ji dokáže přinést, a dali mu svůj hlas.

Za sebou má v necelých 40 letech kariéru v Evropském parlamentu. Nastoupil tam jako vůbec nejmladší zástupce strany a byl pravou rukou svého dosavadního šéfa Farage. Před politikou se věnoval historii. BBC o něm píše jako o muži „naštvaném na mainstreamové politiky, kteří si myslí, že mají monopol na pravdu.“

Paul Nuttall zvolen předsedou UKIP

UKIP letos svého šéfa nevolil poprvé a celý výběr nové tváře je dost komplikovaný. Diane Jamesová vydržela na postu jen něco přes dva týdny, pak s odkazem na rodinné problémy za zvláštních okolností odešla. Favorizovaný Steven Woolfe zase víc řešil svoji potyčku s kolegou z europarlamentu a stranu pak úplně opustil. Teď Paul Nuttall přichází s poselstvím, že Velká Británie potřebuje silný UKIP víc než kdy dřív. „Chci nahradit labouristy a udělat z UKIP patriotický hlas pracujících lidí. Pokud se stane významnou silou, bude pro premiérku Mayovou popudem ke skutečnému brexitu,“ řekl Nuttall.

Nový šéf taky slíbil, že jeho zvolením končí vnitrostranické roztržky. Stranu hodlá udržet jednotnou.

SDÍLET
sinfin.digital