Novým ukrajinským prezidentem může být Volodymyr Zelenskyj, Porošenko i Tymošenková ztrácejí

ČTK, jj

31. 01. 2019 • 18:15

Dva měsíce před prvním kolem prezidentských voleb na Ukrajině vede v očích voličů komik Volodymyr Zelenskyj. Stávajícím šéf státu Petro Porošenko, který usiluje o znovuzvolení, následuje na druhé příčce a na třetí sestoupila bývalá premiérka Julija Tymošenková, donedávna vnímaná jako favoritka voleb. Vyplývá to z předvolebního průzkumu, o kterém dnes informovala ukrajinská média. „Trojice vůdců se přeskupila," poznamenal list Ukrajinska pravda na svém webu k poznatkům sociologů.

Zelenskyj se podle ankety těší podpoře 23 procent těch dotázaných, kteří jsou odhodláni jít hlasovat a již si také vybrali svého favorita. Pro Porošenka je připraveno hlasovat 16,4 procenta těchto účastníků a pro Tymošenkovou 15,7 procenta respondentů.

Pro Jurije Bojka, donedávna šéfa hlavní proruské strany Opoziční blok, je odhodláno hlasovat 9,3 procenta dotázaných, pro vůdce liberální Občanské pozice a bývalého ministra obrany Anatolije Hrycenka 8,1 procenta, pro šéfa Radikální strany Oleha Ljaška 6,7 procenta. Další uchazeči následují s výraznějším odstupem.

Na otázku, kdo volby vyhraje, více než pětina dotázaných, 20,5 procenta, tipovala Porošenka, za kterým s těsným odstupem následovala Tymošenková (19,9), zatímco Zelenskyj vyhraje jen podle každého desátého Ukrajince (10,8 procenta).

Průzkum se uskutečnil silami tří sociologických společností v období od 16. do 29. ledna a zúčastnilo se ho 11 tisíc dotázaných ze všech oblastí Ukrajiny, s výjimkou anektovaného Krymu a části východoukrajinského Donbasu, ovládnuté proruskými separatisty.

Zelenskyj vede žebříček kandidátů i podle průzkumu agentury Rejting, jehož výsledky dnes zveřejnil list Ukrajinska pravda. Pro herce a baviče je podle této ankety připraveno hlasovat 19 procent Ukrajinců, kteří si už vybrali a jsou odhodláni hlasovat. Následuje Tymošenková s přízní 18,2 procenta dotázaných a Porošenko s podporou 15,1 procenta účastníků.

Předpokládá se, že žádný kandidát nezíská v prvém kole prezidentských voleb 31. března nadpoloviční většinu, a tak o prezidentovi rozhodne kolo druhé, do kterého postoupí dva nejsilnější uchazeči. Experti vesměs tipují, že to bude Porošenko a Tymošenková.

Tymošenková, která byla dvakrát šéfkou ukrajinské vlády, se šéfkou státu málem stala v únoru 2010, kdy ji ve druhém kole prezidentských voleb porazil tehdejší vůdce opozice Viktor Janukovyč rozdílem 3,48 procentního bodu. Za Janukovyčovy éry skončila bývalá premiérka ve vězení, ze kterého ji dostala revoluce v Kyjevě a Janukovyčův útěk do ruského exilu. V prezidentských volbách v květnu 2014 byla hlavní soupeřkou „čokoládového krále“ Porošenka, který tehdy dokázal zvítězit hned v prvém kole.

SDÍLET