Blíží se konec Lukašenka? Osud běloruského diktátora a jeho země je nejistý

Pavel Havlíček

V poslední době se často spekuluje o zdraví běloruského diktátora Alexandra Lukašenka. Některé záběry z poslední doby totiž ukázaly, že Lukašenko není v dobré kondici a jeho zdraví může být nenávratně podlomené. Nicméně přesné informace o tom z důvěryhodných zdrojů nemáme, proto můžeme pouze spekulovat, nakolik je to zásadní problém pro Lukašenkův režim a také pro postavení Ruska v regionu.

Diskuze nad zdravím běloruského diktátora se vyrojily již na začátku tohoto měsíce v souvislosti s několika veřejnými vystoupeními, během kterých vypadal Lukašenko velmi unaveně a nezdravě. V průběhu vojenské přehlídky 9. května v Moskvě, kam ho ruský prezident Vladimir Putin s největší pravděpodobností přivolal ne úplně na základě jeho vůle, měl Lukašenko obvázanou ruku fáčem, o čemž se rychle začaly šířit zvěsti. Spekulovalo se přitom o zasažení části těla infarktem či mrtvicí, nicméně k přesnějším informacím o jeho zdravotním stavu se není možné dostat, protože se od té doby objevil na veřejnosti pouze v jednom oficiálně zveřejněném videu.

Důležitost této otázce samozřejmě propůjčuje úzce personifikovaná povaha moci a vlády nad Běloruskem, kterou Lukašenko koncentruje ve svých rukou, a to v některých ohledech pořád navzdory Moskvě, které se však běloruský stát od počátku nové fáze ruské války proti Ukrajině stále více podřizuje. K tomu docházelo zejména s ohledem na maximální izolaci běloruského režimu jako podporovatele ruského agresora v mezinárodním prostředí, ale také zásadním posílením protilukašenkovských sankcí a tím pádem utužení závislosti Běloruska na ruském patronovi.

sinfin.digital