Obama zrušil registry sledující muslimy v USA. Hatí tak Trumpovy plány

Info.cz

23. 12. 2016 • 04:57

Barack Obama má strach, že by nastupující prezident mohl oživit nenáviděné registry Arabů a muslimů, které byly ve Spojených státech zavedeny po 11. září. Trump v minulosti prohlásil, že budou muslimové žijící v USA pod dohledem a těm, kteří nejsou občany Spojených států, zabrání ve vstupu do země. Obama se proto registry rozhodl zrušit.

Záměr zrušit Národní bezpečnostní systém registrace vstupu a výstupu (NSEERS) oznámilo ministerstvo pro vnitřní bezpečnost. Dosluhující prezident tak chce Trumpovi ztížit cestu při plnění jednoho z jeho nejkontroverznějších plánů, které ohlásil během prezidentské kampaně.

Po pondělních teroristických útocích v Berlíně „zákaz muslimů“ znovu potvrdil. „Po celou dobu znáte mé plány a ukázalo se, že jsem měl pravdu. Stoprocentní pravdu. To, co se děje, je ostudné,“ komentoval Trump pondělní útok.

Program NSEERS patřil mezi nenáviděná opatření boje proti terorismu, které zavedl tehdejší prezident George Bush po teroristických útocích z 11. září. 80 tisíc lidí, kteří se museli zapsat do systému, byli nuceni odevzdat své otisky prstů a fotografii a následně podstupovat pravidelné rozhovory s úředníky ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Asi se 14 tisíci z nich úřady zahájily deportační řízení, přestože ani jeden nebyl napojený na teroristické buňky.

NSEERS se přestal používat v roce 2011 poté, co úředníci ministerstva a členové FBI rozhodli, že je systém diskriminační a neefektivní. Než aby registry nechal Donald Trump znovu oživit, je Obama raději zrušil a založení nových je pro nastupujícího prezidenta běh na dlouhou trať. 

SDÍLET