Obama zrušil registry sledující muslimy v USA. Hatí tak Trumpovy plány

Barack Obama má strach, že by nastupující prezident mohl oživit nenáviděné registry Arabů a muslimů, které byly ve Spojených státech zavedeny po 11. září. Trump v minulosti prohlásil, že budou muslimové žijící v USA pod dohledem a těm, kteří nejsou občany Spojených států, zabrání ve vstupu do země. Obama se proto registry rozhodl zrušit.

Záměr zrušit Národní bezpečnostní systém registrace vstupu a výstupu (NSEERS) oznámilo ministerstvo pro vnitřní bezpečnost. Dosluhující prezident tak chce Trumpovi ztížit cestu při plnění jednoho z jeho nejkontroverznějších plánů, které ohlásil během prezidentské kampaně.

Po pondělních teroristických útocích v Berlíně „zákaz muslimů“ znovu potvrdil. „Po celou dobu znáte mé plány a ukázalo se, že jsem měl pravdu. Stoprocentní pravdu. To, co se děje, je ostudné,“ komentoval Trump pondělní útok.

Trump mluví o terorismu, Merkelová už opatrně také. Jak reagují politici na útok v Berlíně?

Program NSEERS patřil mezi nenáviděná opatření boje proti terorismu, které zavedl tehdejší prezident George Bush po teroristických útocích z 11. září. 80 tisíc lidí, kteří se museli zapsat do systému, byli nuceni odevzdat své otisky prstů a fotografii a následně podstupovat pravidelné rozhovory s úředníky ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Asi se 14 tisíci z nich úřady zahájily deportační řízení, přestože ani jeden nebyl napojený na teroristické buňky.

NSEERS se přestal používat v roce 2011 poté, co úředníci ministerstva a členové FBI rozhodli, že je systém diskriminační a neefektivní. Než aby registry nechal Donald Trump znovu oživit, je Obama raději zrušil a založení nových je pro nastupujícího prezidenta běh na dlouhou trať. 

SDÍLET
sinfin.digital