Obamovy sankce jsou spíše signálem pro Trumpa, říká bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda

Vypovězení 35 ruských diplomatů z USA je podle bývalého českého ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody výrazný signál. Obvykle se ve vyhrocených situacích vypoví dva nebo tři diplomaté. Současný šéf Bílého domu podle něj byl v zahraničních vztazích v minulosti zdrženlivý, na zprávy o ovlivňování amerických voleb odpovídá neobvykle tvrdě.

"My nevíme, jestli nebo do jaké míry ruská zpravodajská služba ingerovala do voleb ve Spojených státech a ani to nikdy vědět nebudeme. Podle mě jde o příliš silné gesto, které má jediný cíl, a to je vymezit se vůči nové administrativě ve Spojených státech. To znamená, že se čeká na reakce budoucího prezidenta Donalda Trumpa,“ domnívá se Svoboda. Podle něj takto vyjadřuje odcházející americká administrativa nesouhlas s Trumpem.

Americké sankce vůči Rusku přehledně. Co všechno zahrnují?

Ruský prezident Vladimir Putin zatím nereagoval - vyhodnotí teď návrh ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova na reciproční vypovězení 35 amerických diplomatů. Přestože se spekulovalo o tom, že Rusko uzavřelo moskevskou školu pro děti diplomatů, ruské ministerstvo zahraničí zprávu popřelo. 

Jak se k situaci postaví nová americká administrativa, se ukáže v nejbližších týdnech. „Řešení přijde až po inauguraci nového prezidenta. Do té doby je to více gesto do Spojených států dovnitř víc než navenek,“ myslí si Svoboda. „Nějaké vstřícné gesto bude potom vykládáno jako proruská orientace Spojených států amerických,“ odhaduje Svoboda. To by mohlo samo o sobě zkomplikovat Trumpovu zahraniční politiku.

“Odmítám umístění muslimských uprchlíků v Česku.” Prezident Zeman přednesl vánoční poselství

FBI a CIA se po prošetření kybernetických útoků shodly, že Rusko v nedávných amerických prezidentských volbách pomáhalo dezinformační kampaní Donaldu Trumpovi zvítězit. Obvinění, která USA vznesly proti Rusku, jsou podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova nepodložená. Ruští představitelé včetně Putina v minulosti nařčení ze zásahů do voleb opakovaně odmítali.

V Česku ruské zásahy nejsou podle bývalého velvyslance v USA i Risku ničím neobvyklým. Ruská ambasáda tu má početný personál. „Ty intenference z jejich strany byly. Na té ambasádě je pod diplomatickým krytím řada lidí, kteří mají za úkol buď  tu společnost infiltrovat, získávat lidi na svoji stranu, pracovat s určitými spojenci nebo s médii v rámci dezinformační kampaně,“ myslí si Kolář. Analytická práce ruské ambasády u nás je podle něj zásadní. Zjišťuje náladu společnosti, stěžejní či citlivá témata. Podle nich pak dokáže českou veřejnost motivovat k pro Rusko přijatelnějším postojům.

„Počítače zkomplikovaly naše životy.“ Trump zvláštním výrokem přešel téma protiruských sankcí

Tvrdý postoj ale podle Koláře není vždy žádoucí. „Někdy je dobré znát své pappenheimské, vědět o nich spíš si je sledovat a dávat pozor na to, jak fungují. Protože i to nám může pomoci trošku se zorientovat, co jsou jejich priority a zájmy. Ale to už není práce diplomatů, na to už tady jsou naše kontrarozvědky,“ říká Kolář o působení ruských výzvědných služeb na našem území.

SDÍLET
sinfin.digital