Obchodní válka mezi Čínou a USA zesiluje. Google přesouvá výrobu z Číny na Tchaj-wan

HalfPageAd-1

paw

20. 06. 2019 • 11:00

K odchodu z pevninské Číny, byť třeba jen částečnému, se chystají některé americké technologické firmy. Kupříkladu společnost Google, která už nyní vyrábí na Tchaj-wanu, hodlá na tento ostrov přesunout také produkci komponentů serverů stejně jako tzv. chytrých termostatů. Podle všeho se k podobnému kroku chystají i jiní manažeři. Důvodem je zvýšení celních tarifů, které Spojené státy v květnu na dovoz ze země zavedly. Společnost Google se navíc zapojila do americko-čínské války na straně americké vlády, když na její popud přestala přestala poskytovat technologickou podporu výrobci čínských telefonů Huawei.

Mobile-rectangle-3

Podle agentury Bloomberg Google čelí stále častěji nepřátelskému postoji pekingské vlády. Technologický gigant už na Tchaj-wan přesunul veškerou produkci (počítačových) motherboardů. Výrobu dalších komodit pak firma stěhuje do Malajsie a jihovýchodní Asie obecně.

K podobnému kroku se patrně chystá i Apple. Jak uvádí stanice CNN, tchajwanský Foxconn v každém případě společnosti produkující mobily s nakousnutým jablkem nabídl, že je schopen vyrábět všechny výrobky určené pro americký trh mimo pevninskou Čínu. „V ideálním případě by Apple mohl v následujících dvanácti, spíše ale 18 měsících přesunout 5 až 7 procent výroby iPhonů do Indie,“ tvrdí Daniel Ives, analytik investiční společnosti Wedbush.

Americká televize CNN v souvislosti se zvyšováním dovozních tarifů spekuluje rovněž o o zaječích úmyslech firmy Nintendo. Její tiskové oddělení takový pohyb nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo. Tato japonská firma vyrábějící i distribuující videohry stejně jako herní konzole však prý „velmi pečlivě“ sleduje vývoj obchodního jednání mezi USA a Čínou. A zvažuje údajně "všechny eventuality".

Důvodem podobných úvah je květnové zvýšení cla na čínské zboží v objemu 200 miliard dolarů z 10 na 25 procent. Vyšší tarif se týká jak elektronických zařízení a počítačů plus jejich komponent, tak třeba i textilu. Společnosti vyrábějící v Číně a importující do USA se obávají také očekávané pekingské odvety, především pak tlaku na ně samotné. Nejen technologické společnosti se proto i kvůli rostoucím výrobním nákladům, které zvyšují rostoucí mzdy čínských zaměstnanců, poohlížejí po investicích jinde v jihovýchodní Asii. Kromě technologicky zdatného Tchaj-wanu zvažují i státy s levnější pracovní silou – typicky Vietnam, nebo Thajsko.

Je otázka, zda obchodní válku mezi USA a Čínou přibrzdí nadcházející schůzka obou prezidentů, tedy Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga. Ta by podle agentury Reuters měla proběhnout příští týden na okraj setkání skupiny největších ekonomik světa (G20) v japonské Osace. Podle Trumpa už stanoviska rivalizujících stran společně ladí vyjednavačské týmy. Americká administrativa vyhrožuje (až) plošným zavedením dovozního cla ve výši 25 procent a po Číně žádá kromě jiného změnu chování při ochraně duševního vlastnictví amerických firem na jejím trhu.

Infografika: obchodní válka USA-Čína

Situaci amerických vyjednavačů krapet komplikuje počátek Trumpovy předvolební kampaně, ve které už stávající prezident vyrukoval s oblíbenou čínskou kartou. „Dny, kdy nám (Číňané) kradli pracovní místa i společnosti, americké nápady i bohatsví, tyto dny jsou dávno pryč,“ nechal se stávající prezident slyšet během projevu ve floridském Orlandu. Nicméně, jak připomínají americká média, ani po zavedení cla se firmy se svými výrobami nevrací do Spojených států.

SDÍLET

Billboard-bottom-1