Obchodní válka mezi USA a Čínou jede na plné obrátky. Trhy jsou po summitu G7 jako na houpačce

ekb

26. 08. 2019 • 19:53

Francouzské městečko Biarritz má za sebou očekávaný summit sedmi nejvyspělejších zemí světa, během kterého na sebe strhla kromě brexitu pozornost hlavně obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Napětí mezi dvěma hlavními hráči globální ekonomiky eskalovalo už v předvečer klíčového jednání, kdy Peking oznámil dodatečná cla na americké zboží. Tvrdá reakce prezidenta Donalda Trumpa na sebe nenechala dlouho čekat. Co Trumpova účast na summitu G7 napovídá o dalším vývoji obchodní války s Pekingem?

Uplynulé tři dny byly pro akciové trhy jedny z nejnáročnějších za poslední dobu. Hlavním aktérem napjatého dějství se (jako už mnohokrát předtím) stal americký prezident Donald Trump a jeho snahy o nastolení protekcionistických praktik v mezinárodním obchodě – především ve vztahu s Čínou. Trhy s obavami sledují obchodní válku mezi dvěma nejsilnějšími ekonomikami světa už několik měsíců, kdy na sebe Spojené státy a Čína vzájemně uvalují cla a horečně diskutují o uzavření nové obchodní dohody. Nové drama na lince USA-Čína pak přišlo minulý pátek.

Těsně před zahájením summitu G7 Peking oznámil zavedení cel ve výši pět až deset procent na americké zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje asi 75 miliard dolarů. V ten moment začaly trhy ztrácet, což ještě umocnila reakce šéfa Bílého domu. Trump na krok Pekingu odpověděl novými zvýšeními cel na čínský dovoz a vyzval americké firmy, aby si za čínský trh „začaly okamžitě hledat alternativu“.

Nové kolo obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem tak opět poslalo zámořské akciové trhy ke dnu. „Poslední zvýšení cel bylo pro trhy bezpochyby obrovským šokem, který vypovídá o nepředvídatelnosti této probíhající obchodní války,“ komentoval nové napětí mezi Čínou a Spojenými státy trhový analytik IG Group Jingyi Pan pro americkou televizi CNN.

To vše se odehrálo jen pár hodin před zahájením očekávaného summitu G7 ve francouzském Biarritzu, který byl novým dějstvím obchodní války také silně poznamenán. O další pozdvižení se v neděli postaral Trump, když na novinářský dotaz, zda má ohledně vyhrocení obchodní války s Čínou nějaké pochybnosti, odpověděl, že má. V tu chvíli mnohým svitla naděje, že přitvrzení vůči Pekingu Trump možná lituje. Záhy ale přišla studená sprcha.

Americká administrativa vyvrátila interpretaci některých médií, že prezident nového zvýšení cel lituje, a ve slovní válce ještě přitvrdila. „Jeho odpověď byla výrazně dezinterpretována. Prezident Trump odpověděl kladně, protože lituje, že cla nezvedl výše,“ uvedla Trumpova mluvčí Stephanie Grishamová.

Jak v analýze píše americká CNN, tato nedělní epizoda je důkazem toho, jak moc se vyřešení sporu mezi Spojenými státy a Čínou, který kromě dvou zúčastněných hráčů vážně ohrožuje i Evropu, zdá být prchlivé. Na důsledky obchodní války však může doplatit i sám Trump.

„Prohlubující se obchodní válka s Čínou probíhá ve velmi nervózním období pro Trumpovu administrativu, kdy v Evropě dochází ke zpomalení růstu a některé ukazatele naznačují, že by USA mohly zažít zpomalení ekonomiky,“ píše CNN s tím, že případná recese by v době, kdy se Trump chystá na příští prezidentské volby, mohla být politicky velmi nákladná. Šéf Bílého domu přesto trvá na tom, že není důvod k panice a že historicky nízká nezaměstnanost není v žádném ohrožení.

Američané ale zjevně Trumpův optimismus nesdílí. Naznačuje to nedělní průzkum agentury YouGov pro televizi CBS, podle kterého 54 % respondentů uvedlo, že se Trump snaží vykreslovat stav ekonomiky v lepším světle, než ve skutečnosti je. Těsná nadpoloviční většina dotázaných (53 %) sice uvedla, že Trumpovu ekonomickou politiku schvaluje, nicméně jen 25 procent respondentů věří, že jeho politika vůči Číně bude v praxi fungovat.

Napětí se přeneslo na trhy

Na páteční a víkendové události dnes ráno prudce zareagovaly asijské akciové trhy. Index Hang Seng – hlavní hongkongský burzovní ukazatel – ztratil přes tři procenta a čínský jüan se vůči dolaru propadl na nejnižší úroveň od února 2008. „Obchodní válka mezi USA a Čínou dramaticky eskalovala,“ komentoval dění na trzích analytik Oxford Economics Louis Kuijs.

Jen o pár hodin později se však nálada na trzích začala opět měnit. Důvodem se stal pozitivní signál, o který se postarali čínští představitelé. Vicepremiér Liou Che totiž uvedl, že Peking je ochotný řešit obchodní konflikt se Spojenými státy prostřednictvím klidného vyjednávání bez další eskalace vzájemného sporu. Trump pozvánku k jednacímu stolu s přivítal – rozhovory podle něj začnou „velice brzy“.  Díky tomu čínská měna část ztrát opět smazala, zpevňoval i dolar.

Vyhráno ale zatím rozhodně není, k uzavření dohody mají Spojené státy a Čína, ve které doufá i Evropa, ještě daleko. S Trumpovou nepředvídatelnou politikou se navíc ohniska nových obchodních válek mohou rozjet na více frontách.

Například ve vztahu s Německem, které Trump dlouhodobě kritizuje za vysoký přebytek v obchodování se Spojenými státy. A na jeden z největších kamenů úrazu současných německo-amerických vztahů přišla řeč i dnes. Po jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou Trump prohlásil, že doufá, že nebude muset zvažovat zavedení nových cel na německé automobily.

Jestli však summit G7 něco ukázal, je to skutečnost, že se propast mezi Spojenými státy a Evropou kvůli Trumpově protekcionistické politice dál prohlubuje. Americká administrativa, kterou ostatní západní země v minulosti ochotně následovaly, se v Biarritzu dostala do zjevné izolace. Nejenže se francouzský prezident Emmanuel Macron za zády Američanů sešel s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem, kriticky se k americkému protekcionismu navíc vyjádřil i nováček vrcholného setkání, britský premiér Boris Johnson, který k obchodnímu sporu mezi USA a Čínou poznamenal, že Spojené království „obecně preferuje obchodní mír“.

SDÍLET