Ochrana hranic před migranty je lukrativní byznys. Soukromým firmám tečou z Bruselu miliardy

15. 08. 2017 • 22:00

Ochrana hranic před nelegální migrací není levnou záležitostí. Za poslední dva roky na ni EU vydala téměř 20 miliard eur. Jak upozorňují zahraniční média, migrace se pomalu, ale jistě začíná stávat výnosným byznysem pro celou řadu evropských soukromých společností, které se podílejí na vývoji, výrobě či dodávkách technologií nebo expertů ke konzultacím. „Je to netransparentní,“ poukazují zástupci některých bruselských organizací a think-tanků, kteří se pokusili zmapovat, kam miliardy eur určených na boj s migrací odtékají. 

Mezi lety 2014-2016 Evropa vynaložila na ochranu svých hranic před nelegální migrací 17 miliard eur. Uvádí to zpráva britského think-tanku Overseas Development Institute (ODI). S tím, jak do EU začaly přicházet masivnější vlny migrantů, rostl rozpočet EU určený na fungování pohraniční agentury Frontex. Zatímco v roce 2005 disponovala agentura 6 miliony eur, v letošním roce už má k dispozici 254 milionů eur. Více prostředků bylo podle výkonné ředitelky ODI Marty Foresti potřeba hlavně na kontrolu příchozích, výstavbu hraničních plotů a pomoc třetím zemím.

Jak v jednom ze svých dřívějších článků poznamenává Theodore Baird z University of Amsterdam, kontrola evropských hranice se od roku 1990 radikálně změnila. Nyní je mnohem přísnější. „Tím, jak se hraniční kontrola zpřísnila, rozrostl se evropský trh, na který vstoupily firmy podílející na vymýšlení, výrobě a dodávkách bezpečnostních technologií a hraničních kontrol,“ uvedl.

Mezi těmito společnostmi najdeme evropské giganty, jako je Ericsson, Airbus, Siemens, Leonardo S.p.A. (dříve Finmeccanica) nebo G4S. Kromě výše zmíněného tyto firmy poskytují své experty, kteří se podílejí na přípravě zpráv EU v oblasti bezpečnostního průmyslu. Skupina 22 evropských novinářů z 11 zemí nedávno publikovala závěry své práce, ve které uvedla, že bezpečnostní firmy si tímto způsobem mohou ročně přijít na 30 miliard eur. Na předních místech figuruje Airbus nebo španělská Indra.

„Například ve Francii soukromé společnosti zcela ovládají oblast zpracovávání vízových žádostí, a to proto, že dokáží velmi rychle žádosti sesbírat, což urychlí celý proces,“ vysvětluje Yves Pascoau z bruselského think-tanku European Policy Centre.

Na subkontraktovní a oustsourcování služeb není nic špatného a patří to k běžné užívané praxi, jak ale připomínají autoři původního článku, v souvislosti s migrací to může být komplikované.

Po fyzickém střetu s bezpečnostním agentem pracujícím pro britskou firmu G4S zemřel v roce 2010 Angolan Jimmy Mubenga. Incident se odehrál v momentě, kdy měl muž nastoupit na palubu letadla, které ho mělo odvézt zpátky do země původu. Podle svědků agent vzpouzejícího a protestujícího Mubengu udusil, úřady však takový závěr nepotvrdily. G4S přišla o zakázku, ale nebylo proti ní zahájeno žádné disciplinární řízení. O podobných praktikách také u jiných soukromých společností, například ve Španělsku, mluví vícero svědků.

Dalším lukrativním byznysem je stavba plotů. Zdi, které na severu Afriky oddělují od Maroka španělské enklávy Ceutu a Melillu, a vyrostly v letech 2005-2013, vyšly podle informací organizace Amnesty International na 72 milionů eur. Za kontrolní systém SIVE, který byl vystavěn v letech 2000-2008 jako ochrana před migranty z Afriky na pobřeží, španělský stát zaplatil 230 milionů eur. Na projektu se podílela řada španělských soukromých firem v čele s Indrou a Dragadosem.

Od pádu Berlínské zdi v roce 1989 vyrostly v Evropě hraniční ploty v celkové délce 1200 kilometrů. Podle think-tanku ODI sedm z nich (Řecko, Bulharsko, Maďarsko, Rakousko, Slovinsko, Lotyšsko a Estonsko), které byly vystavěny v období od 2011 do 2016, vyšly na 300 milionů eur.

EU v roce 2013 na svých hranicích zavedla podobný kontrolní systém, jako má Španělsko, a plně v něm využívá drony, sensory a satelity. Do roku 2020 plánuje další investice, které budou stát 244 milionů eur. Baird z University of Amsterdam předpokládá, že do roku 2022 se v bezpečnostním průmyslu v souvislosti s ochranou evropských hranic protočí ještě minimálně 50 miliard eur. Jak ale zároveň upozorňuje, jedná se o pouhý odhad. „Je tu strašně málo transparentnosti,“ dává mu za pravdu ředitelka ODI Foresti.