Od soboty dezertovalo na 160 venezuelských vojáků a policistů

ČTK, lup

25. 02. 2019 • 10:51

Od soboty dezertovalo a odešlo do sousední Kolumbie 156 příslušníků venezuelských bezpečnostních sil. Oznámila to v neděli venezuelská migrační služba. Opoziční předák Juan Guaidó, který vystupuje jako prozatímní prezident Venezuely, už dříve nabídl amnestii vojákům, pokud mu pomohou obnovit v zemi ústavní pořádek a demokracii.

Během posledních 48 hodin uprchlo před diktaturou venezuelského vůdce Nicoláse Madura 146 členů ozbrojených sil do kolumbijského departmentu Norte de Santander a dalších deset do departmentu Arauca, informoval migrační úřad.

První dezerce se odehrály už v sobotu ráno. Předtím přišla z hlavního města regionu Norte de Santander Cucúty zpráva o tom, že do Venezuely vyrazily kamiony naložené potravinami a léky. Maduro přitom nechal v pátek hranice uzavřít a na hraničních přechodech se o víkendu odehrály násilné potyčky demonstrantů s venezuelskými pohraničníky. Vyžádaly si nejméně tři mrtvé.

Guaidó se dnes má v kolumbijské metropoli Bogotá zúčastnit setkání vůdců zemí v regionu a hovořit má také s americkým viceprezidentem Mikem Pencem. Guaidó se chce v Bogotě zasadit o zesílení mezinárodního tlaku na Madurův režim.

SDÍLET