Odešel v pokoji. Vědci, který se ve 104 letech rozhodl dobrovolně zemřít, se splnilo přání

10. 05. 2018 • 15:00

Australský vědec David Goodall dnes zemřel ve švýcarské klinice Eternal Spirit ve věku 104 let poté, co si pomocí infuzní kanyly si do žíly sám vpravil smrtící lék Nembutal. „Odešel v pokoji,“ řekli novinářům pracovníci kliniky. Na místo míří policie a koroner, kteří zkontrolují, jestli byla asistovaná sebevražda provedena správně.

Podle švýcarského serveru 20 Minuten zemřel Goodall v rodinném kruhu, hrála mu Óda na radost od Ludwiga van Beethovena. Krátce před smrtí se svými blízkými poobědval smaženou rybu s hranolky a kus tvarohového dortu. Dopoledne strávil botanik a ekolog Goodall v zahradách basilejské univerzity. Skleníky si prohlížel v doprovodu svých vnoučat, která za ním přijela z Austrálie. 

Už dříve řekl, že ho žádný z jeho blízkých od rozhodnutí zemřít neodrazoval. „Chtěl bych vyslat tento vzkaz: Jakmile člověk přesáhne padesátku nebo šedesátku, měl by se sám svobodně rozhodnout, zda chce dál žít, nebo ne,“ řekl Goodall po příletu do Švýcarska. 

O Goodallovi se hodně mluvilo v době, kdy mu bylo 102 let a jeho univerzita v Perthu se jej pokoušela zbavit. Ani teď přitom netrpěl žádnou nevyléčitelnou nemocí, ale kvalita jeho života se zhoršila a tak se rozhodl dobrovolně zemřít. „Hluboce lituji, že jsem dosáhl takového věku. Nejsem šťastný. Chci umřít. Není to nijak zvlášť smutné,“ řekl televizi ABC začátkem dubna o svých posledních narozeninách.

V domovské Austrálii ale eutanázii podstoupit nemohl. „Je to všechno krutost. Tento starý muž by měl mít dovoleno zemřít doma, ve své posteli, jak to lze udělat tady ve Švýcarsku,“ kritizoval tuto skutečnost Ruedi Habegger z kliniky Eternal Spirit u Basileje, kde vědec dnes zemřel. 

Švýcarsko je jednou z nejliberálnějších zemí, pokud jde o možnost ukončit dobrovolně za asistence lékařů svůj život. Ve většině zemí světa je eutanazie nezákonná. Byla zakázaná i v celé Austrálii, dokud ji loni nepovolil jeden ze šesti australských států, a to Viktorie. Příslušný zákon však začne platit až od června příštího roku a vztahovat se bude jen na nevyléčitelně nemocné pacienty, kterým zbývá méně než šest měsíců života.

V Evropě umožňuje asistovanou sebevraždu Německo, Švýcarsko nebo Albánie. Eutanazie, kdy na rozdíl od asistované sebevraždy smí lékař pacienta na jeho žádost přímo usmrtit, je povolená v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku. V České republice se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě.