Ohromná vlna solidarity: Lidé po celém světě chtějí pomoct rodině zavražděného řidiče

Michaela Kratochvílová

Nejen Polsko, ale celý svět smeká před řidičem kamionu Lukaszem Urbanem, který o svůj vůz bojoval do poslední chvilky s teroristou. Díky jeho zásahu se pravděpodobně v Berlíně neodehrála ještě mnohem větší katastrofa. Lidé teď chtějí pomoci vdově a synovi Poláka.

Jak ukázala pitva, sedmatřicetiletý polský řidič kamionu bojoval s teroristou navzdory těžkým zraněním do poslední chvíle. Nejspíš to byl právě on, kdo nakonec strhnul volant tak, aby kolos nenapáchal ještě větší škody.

Únosce jej v kabině náklaďáku zastřelil, po Lukaszovi Urbanovi zůstala doma vdova Zuzanna a sedmnáctiletý syn. Příběh statečného Poláka, který se ocitl v nesprávný čas na nesprávném místě, oblétl celý svět a vyvolal ohromnou vlnu solidarity nejen v jeho domovině.

Jeho britský kolega David Duncan rozjel prostřednictvím serveru Gofundme.com veřejnou sbírku pro pozůstalé. „Ačkoliv jsem Lukasze neznal, příběh o jeho předčasné smrti mě šokoval a znechutil a vůbec si nedovedu představit, co teď asi cítí jeho nejbližší. Jako jeho kolega kamioňák jsem se rozhodl oslovit lidi z komunity truckerů i mimo ni a alespoň nepatrně pomoci,“ píše Brit ve své výzvě.

Pro své krajany se pak stal řidič hrdinou. Řada lidí se obrací na polského prezidenta Andrzeje Dudu se žádostí, aby bylo Lukaszi Urbanovi posmrtně uděleno vyznamenání. Rodině mezitím kondoloval Jaroslaw Kaczynski. Podle slov bratrance zavražděného a majitele spedice Ariela Zurawského se konají sbírky pro rodinu také v Polsku, jednu organizuje portál Siepomaga.

„Dostáváme četné nabídky spolupráce od lidí, kteří chtějí alespoň finančně pomoci rodině našeho kolegy Lukasze,“ citovala Zurawského Německá tisková agentura. Na polských sociálních sítích pak tisíce lidí sdílejí kondolence a fotografie zesnulého řidiče – je jejich hrdinou.

sinfin.digital