Padají další bašty Islámského státu: Syrská armáda osvobodila Dajr az-Zaur, Iráčané pronikli do Káimu

Syrské armádě a jejím spojencům se podařilo dobýt z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS) celé východosyrské město Dajr az-Zaur. Podle agentury Reuters to dnes potvrdili představitelé syrské armády. O osvobození Dajr az-Zauru už ve čtvrtek informovala exilová Syrská exilová organizace pro lidská práva (SOHR). Irácká armáda mezitím pronikla do města Káim, jednoho z posledních míst v Iráku, které stále ještě kontroluje IS. S odkazem na dnešní sdělení irácké armády o tom informovala agentura Reuters.

Dajr az-Zaur, Sýrie

Armáda zahájila ofenzívu proti IS v tomto městě v září. Dajr az-Zaur byl do té doby z velké části pod kontrolou IS a jen menší část ovládala armáda. Tu obléhali radikálové skoro tři roky. Situace se změnila ve prospěch armády, když se jí letos s pomocí ruského letectva podařilo obležení prolomit.

Krvavý říjen: Při bojích v Sýrii zemřelo za poslední měsíc 923 civilistů

Dajr az Zaur, který leží na západním břehu řeky Eufrat a je střediskem stejnojmenné provincie, je největším a nejdůležitějším městem ve východní Sýrii, zejména proto, že se tam nachází ropa.

V provincii IS čelí dvěma ofenzívám - kromě té, do níž je zapojena syrská a ruská armáda, proti němu bojují také arabsko-kurdské oddíly podporované mezinárodní koalicí. Území pod kontrolou radikálů se tak zmenšuje. V polovině října přišla organizace o svou hlavní baštu v Sýrii, o město Rakka. Novým střediskem islamistů se stal Búkamál na irácké hranici.

Kaím, Irák

Jednotky patřící k irácké armádě, protiteroristickým silám, sunnitským kmenovým skupinám a šíitské koalici PMF, kterou podporuje Írán, se účastní vojenské operace s cílem dobýt z rukou IS města Káim a Ráva, která leží na hranici se Sýrií.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

„Příslušníci IS se buď vzdají, nebo si mohou vybrat smrt," řekl irácký premiér Hajdar Abádí, když minulý týden o nejnovější ofenzivě proti IS informoval.

V současné chvíli se podle mezinárodní koalice v okolí města Káim nachází asi 1500 bojovníků IS.

SDÍLET
sinfin.digital